Niegdyś storczyki uważano za jedną z najpiękniejszych i najdroższych roślin na świecie. W naszych czasach prawie każdego stać na ten kwiat, ale to wcale nie oznacza, że roślina ta stała się mniej wymagająca. Dzięki temu artykułu poznacie kilka trików w uprawie storczyków oraz kilka interesujących faktów na temat tych dość kapryśnych kwiatów.
Falenopsis jest najłatwiejszym w uprawie storczykiem.
Storczyk falenopsis, znany również jako ćmówka, nie ma zbyt wygórowanych wymagań: on będzie kwitnąć nawet przy niskim oświetleniu, a bez podlewania ten kwiat może wytrzymać kilkanaście dni.
Jeżeli wam się wydaje, że nadszedł już czas na podlewanie storczyka, odczekajcie jeszcze jeden dzień.
Unikajcie nadmiernego podlewania storczyków, ponieważ to może przyczynić się do obumarcia rośliny (co ciekawe, rośliny o wiele rzadziej giną z powodu odwodnienia). Żeby zrozumieć, ile wilgoci jest w doniczce i czy już nadszedł czas podlać storczyk, skorzystaj z takiego triku: weź drewniany zwykły ołówek i wbij w doniczkę, o ile po wyjęciu końcówka ołówka będzie wilgotna, to znaczy ze z podlewaniem należy poczekać. Jeżeli nadal masz wątpliwości – odczekaj jeszcze jeden dzień.
"Zostawcie męża w spokoju. Jak wam nie wstyd zabierać tatusia dziecku – patrzyła na mnie spojrzeniem pełnym determinacji. Spakowała walizkę." Z życia
Dlaczego nie wolno myć jajka przed przechowywaniem?
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
NIGDY nie dawaj KOTU tych 5 produktów!
Aby storczyk znowu zakwitł, należy stworzyć w domu namiastkę tropików.
Kiedy wasz storczyk przestanie kwitnąć, odetnij łodygę. Następnie umieść roślinę w tym miejscu, w którym możesz stworzyć im warunki zbliżone do naturalnych. Na przykład na półce oświetlona naturalnym światłem.
Przesadzanie storczyka do większej doniczki nie jest niezbędne.
Storczyki lubią ciasne doniczki. Nie ma wiec potrzeby przesadzać roślinę, dopóki jej korzenie nie przejdzie przez otwory w dnie doniczki. Sytuacja, gdy kupiliście storczyk w doniczce z mchem, jest wyjątkiem od reguły – wtedy kwiat należy natychmiast przesadzić do podłoża odpowiedniego do uprawy tych roślin.
Do uprawy storczyków nie są potrzebne żadne specjalne doniczki.
Nie warto szaleć i kupować „specjalnych” doniczek do uprawy storczyków. O ile zapewnisz roślinom odpowiednie podłoże oraz dobrą cyrkulację powietrza, która pozbawi problemu z nadmierną wilgocią, to możesz wybrać nawet zwykłą glinianą doniczkę.
Storczyki nie rosną w zwykłej ziemi.
Większość storczyków są epifitami, czyli roślinami, które w naturalnym środowisku rosną na drzewach. Należy po prostu posadzić roślinę w doniczce ze specjalnym podłożem dla storczyka, które zawiera zrębki lub korę – sukces gwarantowany.
Podlewanie storczyków kostkami lodu nie jest zbyt dobrym pomysłem.
Niektórzy właściciele storczyków w celu uniknięcia nadmiernej wilgoci w podłożu, umieszczają w doniczce kostkę lodu. Lód powoli się topi i zapewnia dostateczną ilość wody dla rozwoju roślin. Natomiast eksperci ostrzegają przed tą metodą podlewania. Należy pamiętać o tym, ze storczyki to rośliny tropikalne, więc raczej lubią ciepło, a nie zimne kostki lodu. Regularnie podlewajcie storczyk wodą o temperaturze pokojowej oraz zapewnijcie dobre podłoże z odpowiednim drenażem.
Storczyki mogą kwitnąć przez kilka miesięcy.
Istnieje ponad 25 000 gatunków storczyków.
W XIX wieku kolekcjonerzy mogli zapłacić nawet tysiące dolarów tylko za jeden storczyk.
Gorączka storczyków (pasja do storczyków, podobna do „tulipanowej gorączki”, która ogarnęła Niderlandy w latach 30 XVII stulecia) skłoniła kolekcjonerów wiktoriańskich do kupowania rzadkich odmian storczyków na aukcjach po bardzo wysokich cenach.