Z tego artykułu dowiecie się o tym, jakie są najczęstsze powody żółknięcia „drzewa życia” oraz sposoby na przywrócenie jego zdrowego wyglądu.

Dlaczego tuja pożółkła i straciła swój atrakcyjny wygląd?

Przyczyn żółknięcia i usychania pędów tui jest sporo. Może to być zaniedbanie i brak niezbędnej pielęgnacji rośliny, co powoduje niedobór składników pokarmowych w glebie i problemy z systemem korzeniowym. Oprócz tego roślina po prostu mogla zachorować lub zostać zaatakowana przez szkodniki. Nieodpowiednie miejsce sadzenia również może mieć negatywne skutki dla rozwoju tui.

Uwaga! Brązowienie igieł tui jesienią to naturalne zjawisko, ponieważ w tym okresie roślina ma niedobór substancji, która karmi igły. Górne igły wysychają i umierają, a na wiosnę odradzają się z powrotem na zielono. Jest to całkowicie naturalny proces, który występuje w przypadku tui co 3-6 lat.

Wiele odmian żywotników także zaczyna brązowieć późną jesienią, przygotowując się do zimowania.

Poznajmy 3 częste przyczyny żółknięcia i usychania tui oraz dowiedzmy się, co dokładnie należy zrobić, aby uratować roślinę i przywrócić jego ładny wygląd.

Popularne wiadomości teraz

Natalia Siwiec błaga ukochanego o wybaczenie. Szczere wyznanie w dwóch językach zaskoczyło fanów

Na bycie matką nigdy nie jest za późno: jak wygląda teraz życie kobiety, która po raz pierwszy urodziła w wieku 66 lat?

Kobieta urodziła od razu 10 dzieci i ustanowiła rekord świata

4 fryzury dla cienkich włosów, które dodają dodatkowej objętości

Ważna informacja! Niezależnie od przyczyny przebarwienia oraz wyschnięcia igieł tui, wszystkie martwe gałązki należy usunąć. Tak naprawdę wystarczy u usunąć tylko wyschnięte „liście”, ponieważ na gałęziach nadal będzie rosła zieleń. Nie zostawiaj żadnych żółtych igieł, jeżeli chcesz uratować drzewko!

Photo by Alexey Suslyakov on Unsplash

Niewłaściwa pielęgnacja lub jej brak

Najczęściej tuja wysycha i żółknie z powodu braku wody w koronie i systemie korzeniowym. Dlatego właśnie w słoneczne upalne letnie dni te rośliny powinny być regularnie nawadniane – może to być nawadnianie kropelkowe lub zraszanie podkoronowe, także zaleca się ściółkowanie gleby pod roślinami, aby ograniczyć parowanie wody z podłoża.

Co prawda, sytuacja może być odwrotna: przyczyna może być nadmiar wody, który jest skutkiem złego funkcjonowania drenażu. W takim przypadku nalezy lub przesadzić roślinę, lub zrobić cos z systemem drenażowym, inaczej roślina może zostać zaatakowana przez choroby grzybowe.

Tuja także może dostać poparzenie słoneczne, spowodowane niedoborem wilgoci w systemie korzeniowym w przejściowym zimowo-wiosennym okresie. Wiosenne słońce może po prostu sparzyć, spalić igły rośliny, a nawet cale drzewo aż do pnia. Dlatego pod koniec zimy lub na początku wiosny (luty-marzec) zaleca się okryć gałęzie tui włókniną ogrodnicza, chroniąc ja przed spaleniem (zostawcie to okrycie aż do kwietnia).

Jeżeli nie udało się jednak uniknąć negatywnych skutków działania promieni słonecznych, należy wykonać oprysk rośliny specjalnym środkiem. Nawiasem mówiąc, spryskiwanie jest zawsze korzystne dla tui, wiec należy go robić co wiosny.

Również przyczyna żółknięcia i usychania igieł tui może być to, że korzenie rośliny nie ma wystarczającej przestrzeni dla rozwoju. Z reguły dzieje się to 5-7 lat po posadzeniu rośliny. W takiej sytuacji jedynym sposobem na uratowanie drzewa jest przesadzenie i zapewnienie większej przestrzeni dla jego systemy korzeniowego.

Jeżeli posadzimy drzewka zbyt blisko siebie, to oni także zaczną żółknąc, ponieważ będą konkurowały o składniki pokarmowe, a ich korzenia mogą zacząć gnić przez brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Kolejnym powodem żółknięcia tui może być brak składników odżywczych w glebie. Nie warto wiec oszczędzać na specjalistycznych nawozach dla drzew i krzewów iglastych, jeżeli chcecie, żeby oni nie stracili swojego atrakcyjnego wyglądu. W przypadku braku żelaza w glebie tuja zmienia kolor na żółty lub biały, a brak fosforu można rozpoznać po czerwonawo-fioletowym odcieniu igieł.

Bardzo ważną kwestią jest również prawidłowe przycinanie tui: w żadnym wypadku nie można przycinać krzewów zbyt tępym narzędziem, wówczas to również może spowodować żółknięcie (nawet brązowienie) igieł rośliny.

Uwaga! Dość nieoczywistą przyczyną brązowienia krzewów może być mocz zwierząt domowych, mianowicie psów i kotów.

Photo by Vlad Vovk on Unsplash

Choroby

W przypadku chorób grzybowych, które dość często są powodem żółknięcia tych krzaków, konieczne jest natychmiastowe cięcie sanitarne, oraz regularne spryskiwanie korony drzew różnymi specjalnymi preparatami.

Ciekawostka! Przyczyna choroby grzybowej krzaków często jest porażony infekcją trawnik. W tym przypadku tuja najprawdopodobniej została zaatakowana przez fuzariozę, która jest najpowszechniejszą chorobą grzybową.

Młode świeżo posadzone tuje wraz z końcem zimowego sezonu mogą cierpieć na chorobe grzybowa wywoływana przez grzyby z rodzaju Неrpotrichia nigra. Igły stają się rudo-brązowe, a następnie pojawia się na nich szaro-czarna powłoka. Aby zapobiec zarażeniu ta choroba, wczesną wiosną zaleca się spryskać rośliny specjalistycznym środkiem.

Szkodniki

Często zdarza się, że tuje osiedlają kleszcze, natomiast zauważyć ich na igłach można, chyba że za pomocą szkła powiększającego. Jeżeli więc zobaczysz ma igłach małe czerwone owady, oznacza to, że roślina niestety została zaatakowana przez kleszcze. Rozwiązaniem tego problem również będzie spryskiwanie roślin specjalistycznymi środkami.

Tuja może również zostać zaatakowana przez takie szkodniki jak misecznik tujowiec, miodownica cyprysikowa, tujowiaczek, mszyce, ćmy i pluskwy. Z tego powodu igły rośliny mogą również przybrać czerwonawo-brązowy kolor, a nawet stać się szarawe.

Photo by Ben Moore on Unsplash

Aby pozbyć się tych szkodników, należy spryskać tuje specjalistycznymi środkami.

Następujące szkodniki są również bardzo niebezpieczne dla tui:

• larwy zwójek sosnóweczek, żerujące gromadnie na igłach, co z kolei powoduje żółknięcie pędów;

• gąsienice ćmy hiacyntowej, które jedzą gałęzie iglaste;

• ryjkowce, ogryzające korę i igły;

• pędraki (larwy chrząszczy), które zjadają korę drzewa, robiąc w nich dziury.

Aby pozbyć się tych szkodników, należy spryskać rośliny specjalistycznymi środkami.

Uwaga! Spryskiwanie tui należy powtarzać 2-3 razy na miesiąc w odstępie 1 tygodnia, lepiej robić to rano lub wieczorem. Ponadto warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa, aby uchronić siebie przed działaniem substancji chemicznych, zawartych w specjalistycznych środkach.

Istnieje zatem kilka podstawowych przyczyn żółknięcia igieł tui: niewłaściwa pielęgnacja, sezonowe ataki chorób i szkodników, a także całkiem naturalne brązowienie igieł w przejściowym okresie jesień-zima. Mamy nadzieję, że te porady okażą się cenne w walce z wrogami iglaków.

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Klęska Sylwii Grzeszczak w „The Voice Poland”. Fani są zażenowani poziomem jej grupy

  2. Kobieta bez zębów publikuje w sieci swoje metamorfozy. Jej filmiki to hit sieci

  3. Ostatnia cyfra roku Twojego urodzenia zdradza prawdę o tym jaka jesteś. Sprawdź to

  4. Makijażystka odmłodziła 80-letnią klientkę o kilkadziesiąt lat. Jej zmiana robi wrażenie

  5. Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana