Lekkie i smaczne ciasto "Rozbite szkło"

Składniki:

Woda 150 ml,  żelatyna 25 g, galaretka kiwi 90 g, galaretka truskawkowa 90 g, Galaretka cytrynowa 90 g, cukier 1 łyżka., kwaśna śmietana 500 g.

Jak przygotować?

Do przygotowania ciasta z galaretką "Rozbite szkło" potrzebujemy 20% śmietany, cukru, żelatyny, galaretki suchej w proszku - czerwonej, zielonej i żółtej, wody. Użyjemy 3 rodzajów galaretek truskawkowych, cytrynowych i kiwi. Rozpuść każdą galaretkę w gorącej wodzie.
Każdą galaretkę wlej warstwę 1,5 cm do osobnej miski i pozostaw do całkowitego zestalenia.

Sekrety bujnych serników bez mąki i sody

Połącz żelatynę 25 gramów ze 150 ml wody. Pozwól mu pęcznieć przez 15 minut. Po całkowitym ostygnięciu kolorowych galaretek rozpuść żelatynę w łaźni wodnej i lekko ubić śmietanę 500 gramów z cukrem 200-250 gramów (do smaku). Stopniowo dodawaj schłodzoną żelatynę do śmietany. Aby to zrobić, najpierw wymieszaj 2-3 łyżki śmietany w galaretowatej mieszance, a następnie połącz ją z całą kwaśną śmietaną.

Popularne wiadomości teraz

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Nie wyłączono mikrofonu Agacie Dudzie po ogłoszeniu wyników. Wszyscy usłyszeli jej słowa

Najmniejszy kot na świecie, który na zawsze pozostaje kociakiem

Rewelacyjny przepis na piernikowe latte

Rozłóż głęboki wypukły kształt folią spożywczą. Wlej do niego śmietanę i wymieszaj pokrojone w kostki wielobarwne galaretki. Przykryj folią i wstaw do lodówki na 3-4 godziny. Nasze ciasto z tłuczonej szklanej galaretki jest gotowe. Przed podaniem usuń folię i pokrój galaretkę na porcje. Ciesz się herbatą z pysznym ciastem. Smacznego!

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com