Ciasta bez pieczenia coraz bardziej cieszą sie popularnością. Sa proste do przygotowania, nawet dla amatorów kuchni, a smakują wyśmienicie. Poniżej podejamy łatwy i szybki przepis na ciasto z mascarpone. To delikatne ciasto zasmakuje każdemu, jest idealne na każdą okazję.

Składniki:

Sposób przgotowania:

1. 200 ml śmietany ubić z 2 łyżkami cukru pudru,  dodać ziarenka z laski wanilii i stopniowo dodawać po łyżce 250 g serka mascarpone. Krem zmiksować do połączenia się serka z ubitą śmietaną. Śmietana łatwiej się ubije w naczyniu wyższym i niezbyt szerokim. Można dodać więcej cukru pudru.

„Moda na sukces” była w Polsce hitem. Jak dziś wyglądają aktorzy kultowego serialu?


2. W innym naczyniu ubić drugą część śmietany z 2 łyżkami cukru dodać kakao, alkohol i stopniowo 250 g serka. Miksować tylko do równomiernego połączenia się śmietany z serkiem.

3. Dno foremki wyłożyć kakaowymi herbatnikami, na nich rozsmarować 1/2 część kremu kakaowego i przykryć drugą warstwą herbatników kakaowych.
Na herbatniki kakaowe wyłożyć 1/2 część kremu waniliowego i przykryć herbatnikami pełnoziarnistymi, a na nich rozsmarować pozostały krem kakaowy i znów położyć warstwę herbatników pełnoziarnistych.
Na herbatnikach pełnoziarnistych rozsmarować pozostały krem waniliowy.

4. Wierzch ciasta posypać niezbyt grubą warstwą pokruszonych herbatników kakaowych (5 - 6 sztuk), wymieszanych z rozdrobnionymi migdałami. Herbatniki i migały, można rozdrobnić blenderem.

5. Ciasto wstawić najlepiej na całą noc do lodówki,
Ciasto przechowywać w lodówce i podawać schłodzone.

Życzymy smacznego!

 

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka,com