Przez trudną sytuacją z epidemią SARS-CoV-2 wakacje zagraniczne już nie są takim marzeniem jak zawsze. Zaczęliśmy bowiem myśleć o wakacjach w Polsce, by unikać zbędnych wielkich podróży i tłoku ludzi. W końcu pomimo otworzenia granic czy zniesienia częściowych ograniczeń, wirus ma się dobrze i wciąż może stanowić dla nas zagrożenie.

Dlatego postanowiliśmy zrobić mały przewodnik po naszym kraju, który przecież kryje w sobie wiele pięknych i dzikich miejsc, które stronią od zgiełku. 

1 - Dolina Baryczy

Największy z polskich parków krajobrazowych kryje w sobie wiele tajemnic zapisanych w leniwych strumieniach i rzek. Czy wiesz, że te podmokłe rejony od ośmiu wieków wykorzystywane do hodowli ryb? Dzięki temu powstał tu wyjątkowy krajobraz ukształtowany wspólnie siłami natury i ręką człowieka. To tutaj mieści się też największy w Polsce ornitologiczny rezerwat „Stawy Milickie” – prawdziwy ptasi raj, który można oglądać godzinami. Liczne ścieżki przyrodnicze sprawią, że jeszcze nigdy nie byłaś tak blisko natury.

2 - Góry Bialskie

Popularne wiadomości teraz

Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża

Nazwane najważniejsze mędrcy wśród znaków zodiaku. Mają wysoki poziom IQ

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

To miejsce to idealna opcja dla samotników i poszukiwaczy przygód. Dziewicza przygoda, szlaki, na których trudno spotkać innego człowieka sprawiają, że od razu można się w tym miescu zakochać. Najciekawszą częścią pasma jest rezerwat Puszcza Śnieżnej Białki. Słynie z rosnących tu ogromnych 200–letnich jaworów. To ponoć najdzikszy las w Sudetach. To co, namiot gotowy?

3 - Beskid Wyspowy

W środkowej części Karpat rozciąga się pasmo Beskidu Wyspowego, który zachwyca swoją oryginalnością, bowiem góry nie tworzą tu zwartych grzbietów, a odosobnione kopce, które oglądane z daleka, a najlepiej w czasie mglistych poranków, dają wrażenie wysp porozrzucanych na morzu.

4 - Łagów

Ziemia Lubuska to bez wątpienia najbardziej zalesiony region naszego kraju. Liczne wzgórza, setki jezior - taki krajobraz idealnie nadaje się na wakacje z dala od zgiełku wielkich miast. Kajaki, piesze wycieczki czy rower w takich okolicznościach przyrody to raj dla duszy i ciała. Natomiast niekwestionowaną perełką tego regionujest Łagów wciśnięty między dwa jeziora, ze średniowiecznym zamkiem zbudowany przez zakon Joannitów. Uwaga - zamek stoi i ma się świetnie, można więc się śmiało na niego wdrapać i podziwać z góry okolicę. 

5 - Krzywy Las w Gryfinie, Jezioro Szamragdowe w Szczecinie

Do dziś nie wiadomo dlaczego akurat w tym miejscu pnie drzew zamiast rosnąć pionowo, skręcają pod kątem prostym i wyginają się sporym łukiem. Na niewielkim obszarze jest ponad 400 tak wygiętych sosen, a co ciekawe wszystkie są wygięte są w jednym kierunku, na północ. Ten Krzywy Las to wciąż nieodkryta tajemnica. Jednak oprócz tego dziwnego zjawiska, będąc w tej okolicy Polski warto odwiedzić Szczecin, jego zabytki, a także Jezioro Szmaragdowe, którego kolor jest skutkiem zawartości węglanu wapnia, pochodzącego z rozpuszczania kalcytu.

6 - Kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym

Skoro mowa o kolorowych jeziorach, z pewnością nie można ominąć tego ciekawego miejsca na planie Polski. Położone w Rudawskim Parku Krajobrazowym cztery kolorowe jeziorka: zielone, żółte, purpurowe oraz niebieskie powstały w miejscu wyrobisk dawnych kopalni niemieckich. Zabarwienie wody w akwenach związane jest ze składem chemicznym ścian i dna wyrobisk. Gdy na początki XX w. zniknęła kopalnia do głosu doszła natura. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka.

7 - Słowiński Park Narodowy

Nie, to nie Sahara, a Polska i Słowiński Park Narodowy. Położone między jeziorem Łebsko, a morzem Bałtyckim są jedną z najciekawszych atrakcji przyrodniczych w Polsce, a nie każdy zdaje sobie sprawę z ich istnienia. 

8 - Norweska wioska Arendel

Arendel to idealne miejsce odetchnięcie od codziennego pędu i zgiełku. Tutaj nie tylko masz okazję, by odpocząć, ale też nacieszyć się zwierzętami i lasem. Jest to miejsce w Polsce stworzone na kształt norweskiej wioski, więc Skandynawię z listy "do zobaczenia" możesz sobie dzięki temu miejscu odhaczyć. W Arendel oprócz typowej norweskiej architektury można spotkać renifery, kuce szetlandzkie, kuce fiordzkie, kozy i kury. Oprócz tego, miejsce to jest blisko miasta Pyzdry, które między innymi mogą pochwalić się najładniejszymi schodami w Polsce, a to za sprawą mozaiki, przedstawiającej ogromną rybę. Podobne schody można spotkać w Rio de Janerio. Niby Polska, a jednak pachnie zagranicą!

9 - Spokojne Bieszczady

Jeśli marzycie o spokojnym wypoczynku w Bieszczadach - jest to możliwe. Unikaj jednak takich miejsc jak: Solina, szlak na Połoninę Wetlińską i Caryńską oraz szlak na najwyższy szczyt Bieszczad, czyli Tarnicę. Zamiast tego wybierz na przykład trasę wiodącą na Bukowe Berdo. Widoki są niesamowite, a turystów niewielu. Do tego wynajęcie domku z widokiem na góry i idealne wakacje gwarantowane!

10 - Charzykowy

Przepiękna miejscowość wypoczynkowa położona nad Jeziorem Charzykowskim, które nie jest bardzo popularne, a bardzo ładne. Miejscowość ta otoczona jest kompleksem leśnym Parku Narodowego Bory Tucholskie, które zapewnią miejsce pieszych i rowerowych wypraw. To także idealne miejsce dla fanów żeglarstwa. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com