Rząd od dawna zapowiadał zmiany w kodeksie drogowym. W celu bezpieczeństwa obecnie przepisy nakazują kierowcom zbliżającym się do przejścia dla pieszych zachowanie szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jednak po zmianach kierowaca będzie musiał zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego oraz ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wyjaśnił, że priorytetem dla rządu jest bezpieczeństwo.

Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans. Bezpieczeństwo na naszych drogach, w tym niechronionych użytkowników dróg, musi się zwiększyć - jest to priorytet polskiego rządu .

Nowelizacja ma doprowadzić kierowców do dokładniejszej obserwacji przejścia dla pieszych i jego okolic. Przepis ten nie dotyczy jednak tramwajów gdyż droga hamowania przeciętnego tramwaju  jest  kilkukrotnie dłuższa niż jadącego z tą samą prędkością samochodu osobowego. To jednak nie wszystko. Zmiany dotyczą również samych pieszych. Dotychczas pieszych obowiązywało zachowanie szczególnej ostrożności podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz wchodzącego na jezdnię lub torowisko.

Popularne wiadomości teraz

"Musimy wymienić mieszkanie, nie jesteś moją matką, żeby się tobą opiekować". Marianna wychowała Larę, a teraz jest sama

"Mam teraz 59 lat. Mam dwie córki i troje wnucząt. Niedawno odwiedziła mnie moja najstarsza córka i odbyliśmy rozmowę"

"Widzę jakieś papiery w koszu. Serce podpowiadało mi, że mój mąż nie jest w podróży służbowej. Podwinęłam rękawy i sięgnęłam do wiadra"

Rodzice Anny nie wzięli udziału w ślubie, mówiąc swojej jedynej córce, że to małżeństwo nie przetrwa

Nowe wytyczne dotyczące zasłaniania nosa i ust

Teraz ma dojść zakaz korzystania z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń elektronicznych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu.

Pojawiają się również kolejne zmiany:

Różnica prędkości między 50 i 60 km/h ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o długość drogi hamowania pojazdu oraz potencjalnych skutków zdarzeń drogowych. W szczególności ma to znaczenie na obszarze zabudowanym, gdzie znajduje się więcej pieszych .

Dopuszczalna prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h – bez względu na porę doby.

Na autostradach i drogach ekspresowych bezpieczna odległość między pojazdami wynosić będzie połowę aktualnej prędkości. Przykładowo kierowca jadący 100 km/h będzie musiał poruszać się 50 m za poprzedzającym samochodem.

Jerzy Owsiak ostro przemówił do policjanta

Obowiązek zachowywania bezpiecznej odległości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach nie ma dotyczyć przypadków, w których kierowca wykonuje manewr wyprzedzania.

Dodajmy, że przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com