1. "Seksmisja" (1983)
Film ten uznawany jest za jedną z najlepszych komedii w historii polskiego kina. Historia z dystopijną wizją przyszłości, w której panuje matriarchat, a przedstawicieli płci męskiej jest tylko dwóch, wciąż bawi do łez. Lekki, zabawny film, z ciekawym scenariuszem i genialnym klimatem.
2. "Miś" (1980)
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
Kot czy pająk? Kotek z rzadką chorobą genetyczną podbił serca użytkowników sieci (zdjęcie)
Najmniejszy pies świata imieniem Toudi żyje w Polsce
3 powody, dla których nie będziesz dodawać mleko do kawy
Pełna paradoksów i komizmu komedia, składająca się z groteskowych epizodów ukazujących upadek PRL-u. Liczne sceny z barów mlecznych, urzędów i sklepów ukazują absurdalność codziennego życia Polaków. Wokół historii Ryszarda Ochódzkiego, prezesa Klubu Sportowego "Tęcza", gromadzi się wiele ważnych małych historii, charakteryzujących rzeczywistość początku lat osiemdziesiątych.
3. "Rejs" (1970)
Sceny rozgrywają się wśród pasażerów statku wycieczkowego, na którego pokładzie pojawia się ktoś, kto myli kapitana z instruktorem kulturalno-oświatowym. Organizuje spotkania, wybory, gry i zabawy. Staje się przywódcą, jednoczy wokół siebie grupę oddanych mu pasażerów, narzuca swoją wolę innym i przygotowuje wielki bal na cześć kapitana z okazji zakończenia rejsu. Nienachalna i wykwintna parodia ówczesnej rzeczywistości.
4) "Kogel — Mogel" (1988)
Katarzyna Solska po egzaminach wstępnych na Wydział Pedagogiczny wraca do rodzinnej wsi i dowiaduje się, że rodzina, bez jej wiedzy, rozpoczęła przygotowania do zaręczyn z bogatym sąsiadem Kolasem. Dziewczyna rozpacza i sprzeciwia się decyzji rodziców, co prowadzi do zamknięcia jej w pokoju. W dniu wizyty narzeczonego ucieka przez okno i z budynku poczty dzwoni na uczelnię. Otrzymuje błędne informacje i jest przekonana, że nie została przyjęta na uczelnię. Z desperacji dziewczyna zgadza się na ślub. Tymczasem w przeddzień ślubu listonosz przynosi wiadomość o przyjęciu na studia. To przezabawna komedia, która jest doskonałym połączeniem romantycznej historii miłosnej i satyry społecznej.
5. "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" 1969 r.
Po imprezie Franek budzi się w pociągu i przypadkowym strzałem "rozpętuje" II wojnę światową. Od tego "drobnego wypadku" zaczyna się absurdalna komedia, która rozgrywa się w obozie jenieckim, w Austrii, Jugosławii, Afryce, na lądzie, morzu i w powietrzu. Franek swoim "sprytem" doprowadza do szału Niemców, Jugosłowian, Włochów, a zwłaszcza spokojnego oficera brytyjskiego i doprowadza do kilku zamieszek. W końcu jednak wygrywa rozpoczętą przez siebie wojnę i zdobywa ładną dziewczynę. Film jest ciekawy, zabawny i oryginalny, z doskonałą grą aktorską.
6. "Vabank" (1981)
Akcja rozgrywa się w krajobrazie warszawskim w latach trzydziestych. Doświadczony niedźwiedzi kub Kwinto właśnie wyszedł z więzienia i postanowił zemścić się na Kramerze, właścicielu banku, który wiele lat temu namówił go do włamania do sejfu, a następnie wydał w ręce policji. Kolejny klasyk polskiej komedii, który zachwyca lekkością wykonania, bardzo udaną obsadą i świetnymi dialogami.
7. "Pieniądze to nie wszystko" 2001
Pięćdziesięcioletni biznesmen Tomasz Adamczyk chce zrezygnować z prowadzenia biznesu w branży winiarskiej i poświęcić się swojej życiowej pasji - filozofii. Jednak jego wspólnikowi nie podoba się ten pomysł. Na dodatek Thomas ulega wypadkowi i zostaje zakładnikiem miłośników produkowanego przez niego wina. Film pokazuje prawdę, że największe wartości rozumiemy w najgorszych momentach naszego życia.
8. "Kingsajz" (1987)
Mądra i dowcipna satyra polityczna czasów NDP. Film opowiada o krasnoludkach, które zbudowały państwo o ustroju totalitarnym. W lochach Instytutu Badań Czwartorzędu znajduje się kraina zwana Schuflandem. Film podpowiada, że nasz świat to tylko małe państwo w czyjejś szafie.
9. "Dzień świra" (2002)
Gorzka komedia o Adasiu Miauczyńskim, człowieku, dla którego kolejne pięć minut życia to piekło. Ten człowiek jest uwikłany w obsesyjną codzienność. Jest numeromanem, ablutomatem, nie akceptuje siebie i choć marzy o wielkiej miłości, to ucieka od wszystkiego, co pachnie stałym związkiem. Ponadto codzienne kontakty z ludźmi wywołują u niego agresję. W jednym dniu, podczas którego rozwija się akcja "dnia świra", skupiły się wszystkie możliwe kłopoty.
10. "Chłopaki nie płaczą" 2000 r.
Bohaterami filmu są dwaj młodzi przyjaciele — Kuba i Oskar, którzy przypadkowo zostają wplątani w pewien incydent. Pewnego wieczoru Kuba postanawia pomóc swojemu przyjacielowi, zapraszając do domu wujka dwie dziewczyny z agencji towarzyskiej. Po szalonej nocy okazuje się, że chłopców nie było stać na taką rozrywkę. Alfons dziewczyn nie waha się przyjąć jako zapłaty cennej statuetki z kolekcji wspomnianego wuja. Aby ją zwrócić, Kuba zastawia swoje skrzypce w lombardzie i z pieniędzmi wędruje do agencji. Tam trafia w sam środek mafijnej transakcji. Jest zamieszanie, wybucha strzelanina i znika walizka z pieniędzmi. Bandyci, podejrzewając Kubę o kradzież, ruszają na jego trop.
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.net