Lawenda od wielu wieków stanowi jedno z najbardziej popularnych ziół leczniczych. Ze względu na swoje właściwości doceniana jest zarówno przez farmaceutów, jak i kosmetyczki oraz Panie Domu.

Przepis na pyszny makaron że szpinakiem

Słodki lecz jednocześnie intensywny i lekko drażniący zapach lawendy powoduje, że nie da się jej pomylić z żadnym innym ziołem.

Zastosowanie lawendy

Napar z kwiatów lawendy z powodzeniem można stosować doustnie w łagodnych dolegliwościach trawiennych. Pomaga zwłaszcza w zmniejszeniu apetytu, a także złym przyswajaniu pokarmów i nadmiernej fermentacji. Ponadto stosowany jest również jako łagodny środek rozkurczowy w dokuczających bólach brzucha, wzdęciach i kolce jelitowej.

Popularne wiadomości teraz

„Więc jak ci się żyje z ojcem mojego dziecka”: zapytała mnie koleżanka z klasy mojego męża: „i dlaczego ją to interesuje”

„Kto pociągnął mnie za język, kiedy zaprosiłam moją córkę i zięcia do mojej wioski. Teraz modlę się do Boga, aby jak najszybciej wrócili do domu”

Natychmiast powiedziałam siostrze: „Opiekowałaś się rodzicami, dom jest twój, nie roszczę sobie do niego pretensji”

"Mieszkam we Francji od dłuższego czasu. Niedawno przyjechałam i zobaczyłam, jak moja matka nadal istnieje - dokładnie tak, jak istnieje"

Olejek lawendowy stosowany jest także, jako składnik balsamów oraz maści do smarowania ropiejących i trudno gojących się ran. Z powodzeniem wykorzystuje się go również w niektórych preparatów do nacierań przeciwreumatycznych

Lawendowy olejek eteryczny często używany jest zewnętrznie jako dodatek do płukania jamy ustnej oraz gardła w stanach zapalnych. Przez wielu polecany, jako składnik płynów do inhalacji w nieżytach oskrzeli oraz przewlekłych stanach infekcyjnych.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com