
Dżem morelowy słusznie nazywany jest najbardziej słonecznym i letnim. Dżem przygotowany według tego przepisu na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym – syrop koloru półprzezroczystego bursztynu oraz całe plasterki moreli, które zachowały swój niesamowity aromat i smak, są niczym legalny narkotyk.
Składniki:
-
Morele - 1,5 kg
-
Cukier - 1,5 kg
Sposób przygotowania:
„A potem wydarzyło się coś romantycznego. W wieku 45 lat zakochałam się w mężczyźnie starszym o 14 lat. Ale najdziwniejsze – moja ciąża.” Z życia
„Po tym, jak go zdradziłam, mój mąż wrócił, ale mi nie wybaczył. Nie zapomniał. Przeprowadziliśmy się do innego miasta, ale to nie pomogło”
Na co swędzą dłonie? Presądy związane ze swędzeniem
Modlitwa za twojego dziecka
-
Morele należy umyć, trochę wysuszyć, pokroić na połówki i usunąć pestki. Jeżeli morele są duże, można pokroić każdą połówkę jeszcze na kilka kawałków.
-
W dużym garnku najlepiej emaliowanym układamy warstwami morele na przemian z cukrem. Następnie przykryj garnek pokrywką i wstaw do lodówki na noc.
-
Rano wyjmij garnek z lodówki (za noc morele powinni puścić sok) oraz wstaw na ogień. Doprowadź syrop z moreli do wrzenia na średnim ogniu, następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 5 minut. Zdejmij garnek z ognia i odstaw dżem na 2-3 godziny. Za te parę godzin on całkowicie ostygnie.
-
Ponownie doprowadź dżem do wrzenia i gotuj jeszcze przez 5 minut, po czym odstaw go na kilka godzin. Zrób to samo po raz trzeci. Następnie wlej gorący dżem do świeżo wysterylizowanych słoików, szczelnie zakręć i zostaw w ciepłym miejscu do ostygnięcia.
-
Dżem należy przechowywać w ciemnym oraz chłodnym miejscu.