Dżem morelowy słusznie nazywany jest najbardziej słonecznym i letnim. Dżem przygotowany według tego przepisu na pewno nikogo nie pozostawi obojętnym – syrop koloru półprzezroczystego bursztynu oraz całe plasterki moreli, które zachowały swój niesamowity aromat i smak, są niczym legalny narkotyk.

Składniki:

  • Morele - 1,5 kg

  • Cukier - 1,5 kg

Sposób przygotowania:

Popularne wiadomości teraz

Trzy znaki zodiaku zakręcą kołem fortuny do końca października

Przepis na domowe lody śmietankowe w 5 minut. Nie potrzeba żadnej maszynki do lodów!

Najmniejszy kot na świecie, który na zawsze pozostaje kociakiem

  1. Morele należy umyć, trochę wysuszyć, pokroić na połówki i usunąć pestki. Jeżeli morele są duże, można pokroić każdą połówkę jeszcze na kilka kawałków.

  2. W dużym garnku najlepiej emaliowanym układamy warstwami morele na przemian z cukrem. Następnie przykryj garnek pokrywką i wstaw do lodówki na noc.

  3. Rano wyjmij garnek z lodówki (za noc morele powinni puścić sok) oraz wstaw na ogień. Doprowadź syrop z moreli do wrzenia na średnim ogniu, następnie zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 5 minut. Zdejmij garnek z ognia i odstaw dżem na 2-3 godziny. Za te parę godzin on całkowicie ostygnie.

  4. Ponownie doprowadź dżem do wrzenia i gotuj jeszcze przez 5 minut, po czym odstaw go na kilka godzin. Zrób to samo po raz trzeci. Następnie wlej gorący dżem do świeżo wysterylizowanych słoików, szczelnie zakręć i zostaw w ciepłym miejscu do ostygnięcia.

  5. Dżem należy przechowywać w ciemnym oraz chłodnym miejscu.