Chyba każdy ogrodnik ma w ogrodzie petunie. Te jaskrawe kwiaty są doskonałą ozdobą każdego ogródku, niezależnie od tego, czy rosną na klombie, czy na przykład w doniczkach wiszących. Natomiast okazuje się, że są rodzaje kwiatów, które są jeszcze łatwiejsze w pielęgnacji niż petunii. Oto są pięć rodzajów doskonałych zamienników petunii, o których prawie nikt nie wie.
1. Surfinia
Wizualnie surfinia bardziej przypomina petunie, ale dla niej charakterystyczne jest bardziej obfite kwitnięcie. Nawet na etapie sadzonek można zauważyć, że ta roślina jest znacznie silniejsza. Asortyment odmian zawiera aż dwadzieścia wariantów tej rośliny o różnych kolorach.
Wyhodować półtorametrowe sadzonki z dużymi kwiatami nie jest aż tak trudno. Należy po prostu wysiać nasiona na wiosenną rozsadę, którą potem trzeba przesądzić do miejsca, w którym planujecie cieszyć się kwiatami latem. „Karmić” je nawozem zaleca się raz na dwa tygodnie. Warto zauważyć, że surfinia uwielbia słońce – im więcej jest słońca, tym lepsze i piękniejsze jest kwitnienie.
2. Wilec
To jest przepiękna roślina pnąca, która można ozdobić altanę i pergole. Lub tez stare ogrodzenie, które już dawno należałoby naprawić i pomalować, ale ciągle nie ma na to czasu.
Kwiaty wilca przypominają małe gramofony, a jego liście – małe serduszka. Nawiasem mówiąc, to jest wieloletnia roślina, która jest zdolna do samodzielnej reprodukcji. Zaleca się sadzić wilec w doniczkach ogrodowych, które pod koniec sezonu łatwo można zabrać na zimę z ogródka, a bliżej lata ponownie wynieść na podwórko – roślina ożywi się i znów będzie zachwycać wszystkich wokół swoim kwitnieniem.
„Publikuję osobiste nietypowe zdjęcie. Komentarze: ‘W pani wieku takich zdjęć nie wolno publikować.’ ‘Po co to pokazywać. Myśli że ma 16 lat." Z życia
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
"W sensie, skąd macie brać pieniądze – zdziwiłam się – nie pracujecie, a ja muszę. Syn z synową żyli z tego, co im przesyłałam z Anglii." Z życia
Najmniejszy pies świata imieniem Toudi żyje w Polsce
Wilec jest mało wymagającą rośliną – nawozić ją trzeba zaledwie kilka razy w miesiącu, a nawet rzadziej, a nasiona trzeba sądzić bezpośrednio do gruntu, bez żadnych sadzonek.
3. Calibrachoa
Najbardziej rozsądne będzie hodowanie tego pięknej rośliny w skrzyniach. Calibrachoa wygląda prawie jak petunia, ale ma mniejsze kwiaty.
Jeśli chcesz przyspieszyć proces hodowania tej rośliny, zaleca się rozmnażanie Calibrachoa przez sadzonki. Nawożenie będzie potrzebne co dwa tygodnie, natomiast ta roślina nie wymaga żadnej dodatkowej pielęgnacji! Te kwiaty również bardzo lubią słońce, dlatego należy sadzić je tam, gdzie nie będzie cienia. Aby uzyskać doskonałe kwitnienie, wystarczy podlewać je raz lub dwa dziennie.
4. Tytoń ozdobny
Oprócz swojej dekoracyjnej funkcji tytoń także pełni inną bardzo ważną funkcję – odstrasza wszystkie szkodniki ogrodowe. Zapewniamy was, ze wszelkiego rodzaju robaczki natychmiast opuszczą wasz kwietnik, gdy tylko zobaczą tam tytoń ozdobny. Ta roślina ma bardzo jaskrawą paletę kolorów – można spotkać niebieskie, białe lub czerwone kwiaty tytoniu.
Po posadzeniu sadzonek można liczyć na kwitnienie tytoniu już w czerwcu. Tytoń nie trzeba nawozić częściej niż raz w miesiącu, ale należy go regularnie podlewać, zwłaszcza jeśli na zewnątrz jest gorąco. Należy zauważyć, że tytoń szybko rośnie dzięki wielkiej ilości azotu, co niestety negatywnie wpływa na jego kwitnienie.
5. Floks Drummonda
Wystarczy posadzić kilka krzewów, aby duże kwiaty tej niesamowitej rośliny wypełniły wszystko dookoła. Sadzonki, posadzone w marcu, pojawiają się natychmiast i w maju już są gotowe do przesadzenia na klomby.
Floksy mają uroczy miodowy aromat. Wystarczy nawozić je dwa razy w miesiącu.
Z petuniami zawsze jest o wiele więcej problemów niż z wymienionymi powyżej roślinami.