Ten sposób przygotowania gołąbków leniwych różni się od klasycznego sposobu tym, że kapusta nie jest dodawana do mięsa mielonego, lecz pełni ona funkcję „poduszki warzywnej”. Kapusta zawsze wychodzi niesamowicie smaczna i bardzo soczysta, a kotlety – delikatne i bardzo aromatyczne.

Jeśli porównać te dwa sposoby przygotowywania leniwych gołąbków według smaku, nie poczujecie żadnej różnicy. Ponadto takie danie bardzo pięknie wygląda, więc można go podawać na różne uroczystości. Goście na pewno będą mile zaskoczeni.

Z podanej niżej ilości składników powinno wyjść 6 porcji leniwych gołąbków. Przygotowanie składników nie zajmie więcej niż pół godziny, a gotowanie samego dania – od 45 do 60 minut.

Lista składników:

Przepis:

Wstawiamy garnek z wodą na ogień — gdy woda się nagrzeje, należy ja posolić. Następnie kroimy kapustę na duże kawałki, dzielimy je na liście i wkładamy do wrzącej wody na pięć minut. Liście kapusty powinny zrobić się miękkie.

Następnie przekładamy liście do durszlaka.

Cebulę należy drobno posiekać, a marchewkę – zetrzeć na tarce o grubych oczkach. Wstawiamy patelnię na ogień, dodajemy olej roślinny i smażymy cebulę. Następnie dodajemy marchewkę, trochę wody i dusimy warzywa, a następnie – smażymy je tak, aby marchewka zrobiła się bardzo miękka.

Następnie trzeba ugotować ryż. Podzielimy się z wami jednym bardzo szybkim sposobem na przygotowanie ryżu. Ryż należy dobrze spłukać pod bieżącą wodą, przełożyć do miski o pojemności 500 mililitrów i napełnić ją wodą w stosunku 1:2 (gdzie 1 to ryż, a 2 to woda). Wstawiamy miskę z ryżem do kuchenki mikrofalowej na pięć minut, dokładnie mieszamy ryz i wstawiamy z powrotem do kuchenki mikrofalowej na kolejne pięć minut. Wyciągamy, opłukujemy i mieszamy z mięsem mielonym. W tym przepisie użyliśmy mielonej wieprzowiny i kurczaka, do których dodaliśmy cebulę, paprykę i sól.

Na dno formy wykładamy ¼ część liści kapusty. Jako drugą warstwę wykładamy 1/3 smażonej cebuli i marchewki. Następnie dodajemy sol, pieprz i powtarzamy ta czynność z pozostałymi składnikami.

Na tym etapie danie powinno wyglądać w ten sposób.

Formujemy sześć dużych kotletów z mięsa mielonego i kładziemy je na wierzchu.

Łączymy 300 gramów wody, pastę pomidorową, sol i zalewamy nasze danie tym sosem.

Aby wszystkie warstwy nasączyli się sosem, spróbujcie trochę odsunąć kapustę od ścianek formy przy pomocy noża.

Wstawiamy formę do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni na około 45-60 minut. Czas przygotowania zależy głównie od mocy piekarnika.

Danie będzie gotowe, kiedy kotlety staną się mniejsze i zrumienia się, a kapusta zrobi się wystarczająco miękka. Aromat będzie po prostu niesamowity.

Wyciągamy formę z piekarnika i przekładamy danie na talerz.

Dzięki smażonym warzywom kotlety uzyskają niezbędną miękkość. Oni na pewno wyjdą bardzo delikatne i aromatyczne! Tak naprawdę to danie wcale się nie różni od tradycyjnych gołąbków.