Dopiero kilka lat temu dowiedziałam się o tym, że grubosz może kwitnąć. Pewnego razu będąc u sąsiadki w gościach, zobaczyłam tę kwitnącą piękność na parapecie. Na początku nawet nie mogłam w to uwierzyć, pomyślałam nawet, że może ona posadziła dwie różne rośliny do jednej doniczki. Jednak przyjrzałam się i zdałam sobie sprawę, że to naprawdę jest kwitnący grubosz.

Dowiedziałam się od niej wszystkich sekretów pielęgnacji tej rośliny i od razu zaczęłam je stosować. Co prawda, wynik swojej pracy zobaczyłam dopiero kilka lat później. Natomiast od tamtego czasu moje drzewko szczęścia regularnie kwitnie. Dlatego właśnie chcę podzielić się z wami tymi sekretami, jest ich tylko 5.

Mimo swojej uniwersalności te zasady pielęgnacji zadziałały i w przypadku grubosza. Natomiast jest jeden warunek – roślina musi mieć co najmniej 5-6 lat, wcześniej ona po prostu nie zakwitnie.

Sekret pielęgnacji grubosza: jak zmusić roślinę do kwitnienia?
Sekret pielęgnacji grubosza: jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Kiedy nadchodzi środek jesieni, odstawiam doniczkę z gruboszem od okna. On potrzebuje spokoju, aby odzyskać siły, które pomogą mu wypuścić pędy. Dlatego naturalnego światła, które ledwo dociera w głąb pomieszczenia, mu całkiem wystarczy.

Popularne wiadomości teraz

Piotr Żyła pokazuje nowego członka rodziny

Bez octu i pasteryzacji: łatwy przepis na chrupiące ogórki w 10 minut

Ograniczam podlewanie. Gleba powinna być trochę sucha, więc podlewam ją raz na trzy tygodnie, czasem rzadziej. Jeśli jednak w pobliżu rośliny są jakieś urządzenia grzewcze, należy zachować szczególną ostrożność, aby nie dopuścić wyschnięcia gleby. Podlewam drzewko szczęścia i wszystkie inne rośliny domowe tylko osiadłą wodą o temperaturze pokojowej, dlatego zawsze mam zapas butelek z wodą w kuchni.

W okresie jesienno-zimowym przestawiam grubosz w najzimniejsze miejsce w domu. W moim mieszkaniu takim miejscem jest ocieplany balkon, gdzie temperatura powietrza zwykle wynosi od 13 do 15 stopni. Jeśli w waszym mieszkaniu nie ma takiego miejsca, znajdźcie zakątek, w którym nie ma urządzeń grzewczych w odległości 40-70 cm.

Koniecznie nawożę glebę. Jeśli roślina rośnie w tej samej glebie przez długi czas, ilość zawartych w niej składników odżywczych maleje. Raz w miesiącu nawożę glebę grubosza roztworem na bazie kwasu bursztynowego. Można go kupić w dowolnej aptece. Jedną tabletkę trzeba rozcieńczyć w jednym litrze wody. Taki roztwór aktywuje zasoby naturalne, wzmacnia układ odpornościowy i stymuluje tworzenie się pąków kwiatowych.

Sekret pielęgnacji grubosza: jak zmusić roślinę do kwitnienia?
Sekret pielęgnacji grubosza: jak zmusić roślinę do kwitnienia?

Jeśli Wasze drzewko szczęścia zamierza wkrótce kwitnąć, musicie spryskać go roztworem na bazie kwasu borowego (rozcieńczyć jeden gram kwasu w jednym litrze wody). Dzięki temu okres kwitnienia się wydłuży.

Przesadzam drzewko szczęścia tylko w razie takiej potrzeby. Każda roślina musi najpierw się przystosować do nowej gleby, więc przesadzanie zmniejsza szansę na kwitnienie. Ja na przykład przesadziłam grubosz dwukrotnie. Za każdym razem brałam doniczkę o 2 cm większą od poprzedniej. Jeśli weźmiecie za dużą doniczkę, najpierw roślina rozwinie system korzeniowy, a dopiero potem będzie kwitnąć.

Jeśli Wam udało się zmusić grubosz do kwitnienia, pamiętajcie o tym, żeby regularnie usuwać opadające pąki, aby wydłużyć proces kwitnienia rośliny.