Ostatniego dnia października w amerykańskim stanie Tennessee z zarodków zamrożonych ponad 30 lat temu urodziły się bliźniaki. Pisze o tym CNN.

Zarodki zostały zamrożone 22 kwietnia 1992 roku. Przechowywano je w ciekłym azocie w temperaturze -128°C.

Początkowo zarodki zostały stworzone dla anonimowej pary jeszcze w latach 90., po czym para przekazała pozostałe zarodki do National Donor Center, mając nadzieję, że pewnego dnia inna rodzina będzie mogła z nich skorzystać.

Nowo narodzone bliźniaki, Lydia Ann i Timothy Ronald Ridgeway, prawdopodobnie ustanowiły nowy rekord.

Popularne wiadomości teraz

Julia Wróblewska niespodziewanie pokazała wszystkim pozytywny wynik testu. Fani zaniemówili

Nowe fakty w sprawie Mateusza Murańskiego. Do dziś nie został pochowany

Agnieszka Chylińska ogłasza zakończenie niespodziewanego małżeństwa. Mąż ujawnia przyczyny

Stara matka napisała poruszający list do swoich dzieci. Tak przenikliwie, że aż boli

Poprzednią rekordzistką była Molly Gibson, która urodziła się w 2020 roku z zarodka zamrożonego przez prawie 27 lat. Molly pobiła rekord swojej siostry Emmy, która urodziła się z embrionu zamrożonego przez 24 lata.

Szczęśliwi rodzice, Philip i Rachel Ridgway, mają jeszcze czworo innych dzieci w wieku od dwóch do ośmiu lat, poczętych naturalnie. Philip i Rachel zdecydowali jednak, że "zaadoptują" trzy embriony dawców. Dwa przeszczepy zakończyły się sukcesem i urodziły się bliźniaki.

"Miałem 5 lat, kiedy Bóg dał życie Lidii i Tymoteuszowi, i od tego czasu zachował te życia. W pewnym sensie są naszymi najstarszymi dziećmi, choć są najmłodsze" — powiedział Ridgeway.

"Adopcja" zarodków

Medyczna nazwa procesu, przez który przeszli Ridgewayowie to dawstwo zarodków. Bliźnięta mogą nawet nie być genetycznie spokrewnione ze swoimi rodzicami.

Wykorzystanie zarodków dawców w Stanach Zjednoczonych nie mieści się w kategorii tradycyjnej adopcji dzieci i nie jest regulowane przez prawo.

"Stosowanie terminu 'adopcja' w odniesieniu do zarodków jest niedokładne, mylące i może być uciążliwe dla biorców i należy go unikać" - wyjaśnia Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.net