Pandemia koronawirusa zmusza nas do refleksji. Jeszcze kilka tygodni temu nikt nie sądził, że dzieci będa marzyć o pójściu do szkoły, że wyjście do parku czy spotkanie z rodziną będzie dla nas czymś zupełnie nieosiągalnym.

A jednak, żyjemy w XXI wieku, a wyjście z domu może się okazać dla nas śmiertelne.

W tych trudnych czasach powinniśmy być ponadto. Nie powinny się dla nas liczyć wszelkie podziały. Narodowość, płeć, wyznanie czy polityczne przekonania dziś nie mają znaczenia. Dziś martwimy się o zdrowie i życie i myślimy o tych, którzy mają od nas gorzej.

Dlatego powinniśmy promować wszelkiego rodzaju akty solidarności w walce z koronawirusem. Oto one:

Popularne wiadomości teraz

Rodzice Anny nie wzięli udziału w ślubie, mówiąc swojej jedynej córce, że to małżeństwo nie przetrwa

"Jeśli chcecie żyć szczęśliwie, nigdy nie dawajcie swoim mężczyznom drugiej szansy. Po rozwodzie nauczyłam się tej lekcji na zawsze"

"Co za zdrada, nie mam pojęcia, od kogo są te bukiety": byli dobroczyńcy, którzy powiedzieli mi o twoich podróżach

"Kiedyś skończyły mi się pieniądze i byłam w innym mieście. Nie miałam ani grosza w portfelu, więc zadzwoniłam do męża, ale on mnie zaskoczył"

Gdy szkoły i przedszkola są zamknięte od tygodni, dzieci mogą się nudzić. Aby je rozbawić, tysiące Belgów i Holendrów umieściło urocze misie w swoich oknach. Wiele z nich jest zarejestrowanych na interaktywnych mapach, dzięki czemu rodzice mogą planować rodzinne wyjścia na trasie, na której jest najwięcej pluszowych misiów.

Plac św. Piotra jeszcze nigdy tak nie wyglądał. Smutny widok samotnego papieża modlącego się o koniec pandemii

Wielu Włochów od tygodni jest zamkniętych w swoich mieszkaniach. Ich kraj jest w sytuacji dramatycznej, dlatego mieszkańcy robią co mogą, by wzajemnie się wesprzeć. W oknach i na balkonach w całym kraju wiszą plakaty z kolorową tęczą i hasłem: „Andra tutto bene” („Wszystko będzie dobrze”).

Szwajcaria wysyła gest solidarności. Zgodnie z mottem „światło jest nadzieją”, jasne wiadomości przesyłane są z Matterhorn. Na tej symbolicznej dla Szwajcarów górze  wyświetla się na zmianę „#hope”  z „#stayathome” - wezwanie do poważnego potraktowania pandemii i nie wychodzenia z domu.

Personel medyczny w wielu krajach pracuje od tygodni na absurdalnych obrotach. Niektórzy Europejczycy stoją wieczorem przy otwartych oknach i na balkonach, by oklaskiwać lekarzy i pielęgniarki. Pakistańczycy machają białymi flagami, aby oddać hołd personelowi medycznemu. 

Pomaganie w robieniu tego, co robisz najlepiej, zdecydowanie odnosi się do kolektywu graffiti RBS Crew w Senegalu. Swoimi dziełami sztuki na ścianach w Dakarze pokazują populacji, w jaki sposób mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Kichanie w zgięcie ręki jest jedną z ważnych zasad ochrony innych.

Masowe zwolnienia Ukraińców zmuszają ich do powrotu. Przy granicy zbierają się tłumy

Także Polska pokazała akt solidarności z Włochami. Niedawno w wielu polskich miastach na charakterystycznach budynkach w kraju była wyświetlana flaga Włoch. 

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com