Oprócz obrzęku w miejscu ugryzienia, u użądlonej osoby także mogą pojawić się takie objawy jak:
-
silny ból i pieczenie;
-
zaczerwienienie skóry w miejscu ukłucia;
-
wysypka na całym ciele;
-
gorączka;
Popularne wiadomości teraz -
ból głowy;
-
wymioty i nudności;
-
skurcze.
Co więc należy zrobić, gdy użądli nas osa lub pszczoła? Oto zalecenia lekarzy:
-
Dokładnie obejrzyj ranę. Jeżeli zobaczysz, że w skórze zostało żądło, ostrożnie wyciągnij go za pomocą pincety. Wiadomo, że ręce i pinceta powinny być czyste. Przypominamy, że tylko pszczoła zostawia żądła w ciele ofiary, natomiast jeśli ugryzła cię osa, zaleca się w ogóle nie dotykać rany;
-
Jeżeli nie uda ci się wyciągnąć żądło, w żadnym wypadku nie próbuj go wyciskać. To na odwrót przyspieszy proces penetracji toksyn i zwiększy ryzyko zakażenia infekcją;
-
Ranę należy niezwłocznie umyć środkiem dezynfekującym, (spirytusem medycznym lub wodą utlenioną). To pomaga zapobiec rozwojowi infekcji.
-
Następnie na ranę należy nałożyć jałową gazę i zabandażować. W ten sposób nie damy truciźnie rozprzestrzeniać się po organizmie.
-
Aby złagodzić bol, przyłóż do rany kostki lody;
-
Następnie wypij jakikolwiek lek przeciwhistaminowy, nawet jeśli wcześniej nigdy nie miałeś żadnych reakcji alergicznych;
-
Pij dużo wody. Podczas oddawania moczu tracimy najwięcej wody, a woda, jak wiadomo, doskonale wypłukuje toksyny z organizmu.
Jeśli osa ugryzła cię 2 lub więcej razy, należy natychmiast zgłosić się do lekarza po pomoc medyczną. Do najbardziej niebezpiecznych użądleń należą te w okolicy szyi, podniebienia oraz ust. To dlatego, że ugryzienia w tych miejscach mogą spowodować problemy z oddechem i uduszenie się. W takiej sytuacji należy NATYCHMIAST wezwać pogotowie ratunkowe.
Pszczoła lub osa najczęściej żądli tylko wtedy, gdy jest atakowana lub myśli, że jest atakowana. Dlatego, jeżeli oni latają wokół ciebie – postaraj się nie machać rękami. Jeśli naprawdę boisz się tych owadów, to po prostu kup specjalny aerozol, który ich odstrasza.