Zawal serca to choroba, powstała na skutek całkowitego zatrzymania dopływu krwi do określonych części mięśnia sercowego, w wyniku czego ta część mięśnia sercowego po prostu umiera.

Ryzyko zawału serca wzrasta w wieku 40-70 lat.

Eksperci nazwali objawy, które mogą wskazywać na zawał serca.

Jak rozpoznać zawał serca? Należy zwrócić uwagę na pewne „sygnały”, które daje nam organizm, a mianowicie:

Popularne wiadomości teraz

"Odkąd byłam dzieckiem, moja matka bardzo mnie nie lubiła. A potem moja siostra powiedziała mi, że moja matka potrzebuje pomocy"

"W ostatni weekend mój młodszy syn postanowił zrobić mi niespodziankę. W sobotni poranek na progu stała swatka"

„Synu, jesteś intelektualistą, gdzie znalazłeś taką narzeczoną, ona nie potrafi sklecić dwóch słów”

„Mamo, kupiłem ci trochę mięsa - tylko nie mów mojej żonie, schowaj to szybko”: kobieta spojrzała na syna zdezorientowana

  1. Palący, uciskający bol za mostkiem. Nie po lewej stronie, nie ma tam serca, a prosto za mostkiem! Ból promieniujący do lewego barku, małego palca lewej ręki, żuchwy, zęby, pod łopatką, czasami taki ból promieniuje do żołądka lub przełyku i ludzie myślą, że to są objawy nieżytu żołądka. Pacjenci z cukrzycą niestety w ogóle nie odczują tego bólu, wiec to ich nie dotyczy.

  2. Duszność, czyli zwiększona częstość oddechów.

  3. Spadek ciśnienia, który może objawiać się blednięciem trójkąta nosowo-wargowego oraz kończyn. Kończyny również stają się zimne, a nogi puchną.

  4. Zimne poty.

Oczywiście te wszystkie objawy mogą wystąpić nie od razu, ale dzięki niektórym z nich można dość szybko rozpoznać zawał serca.