15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi.

Fot. Pixabay, Pexels

Rak piersi jest najczęstszym w Polsce kobiecym nowotworem złośliwym (blisko 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe). Stanowi główną przyczynę zgonów kobiet z powodu chorób nowotworowych (13% wszystkich zgonów pacjentek onkologicznych).

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2008 roku stwierdzono w Polsce 14 576 nowych zachorowań na raka piersi. Od początku lat 60. można zaobserwować rosnącą zachorowalność na ten nowotwór. W 2008 roku zarejestrowano 5 362 zgony
z powodu tego nowotworu. W Polsce dałoby się uratować rocznie dwa i pół tysiąca kobiet. Za to, że tak się nie dzieje, w 80% przypadków odpowiada zbyt późna diagnoza.

Badajmy się!

Samobadanie piersi to jeden z ważniejszych elementów profilaktyki raka piersi. Umożliwia wykrycie zmian na wczesnym etapie choroby nowotworowej, kiedy szanse na wyleczenie są największe. Średnica guzka wykrywanego u kobiet, które nigdy same nie badały sobie piersi, wynosi 40 mm, a tych, które wykonują samobadanie piersi przynajmniej co miesiąc – 12 mm. Niektórzy specjaliści sądzą, że samobadanie piersi wykonywane systematycznie może przyczynić się w znacznym stopniu do obniżenia umieralności z powodu raka piersi.

Popularne wiadomości teraz

„W niedzielę pojechaliśmy do domu moich teściów, mój mąż chciał pogratulować mojej mamie z okazji jej urodzin, które właśnie minęły”

„Dlaczego musieliśmy mieć drugie dziecko i kiedy żyć dla siebie”: później żałował tego, co powiedział, ale było już za późno

„Kiedy się wyszłam za mąż, cały czas odwiedzałam rodziców, wiedziałam, że mają ciężką pracę”

"Przez wiele lat ani moja matka, ani moja siostra nie chciały mnie znać, a teraz zmuszają mnie do porzucenia wszystkiego i służenia im"

Jak samodzielnie zbadać piersi?

Fot. Rodolfo Clix, Pexels

Badanie najlepiej wykonywać raz w miesiącu. Zalecany moment cyklu to 2-3 dni po zakończeniu krwawienia.

  1. Lewą rękę połóż z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami, zataczaj drobne kółeczka wokół piersi. Pierś badaj wykonując ruchy okrężne w każdym kierunku. Zatocz koło wokół całej piersi. Kolejno wyznaczaj mniejsze okręgi kierując się do sutka. Przesuwaj też palce w kierunku półkolistym i liniowym, nie pomijając żadnego obszaru na piersi, ani dołów pachowych. Badanie palpacyjne piersi wykonuj wyłącznie opuszkami trzech środkowych palców płasko ułożonej dłoni. Ułożenie takie ułatwia wyszukanie zmian.
    2. Tak samo skontroluj drugą pierś. Gdy prawa ręka znajduje się za głową, palcami lewej dłoni wykonuj badanie prawej piersi i dołu pachowego. Sprawdź, czy nie wyczuwasz zgrubień lub guzków.

Fot. Miguel Á. Padriñán, Pexels

Na co zwracać uwagę?

  • brodawki i pieprzyki, przebarwienia – czy się nie powiększają, nie zmieniają koloru,
  • wycieki z brodawki,
  • otoczkę wokół brodawki – może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt,
  • zmianę kształtu lub wielkości piersi,
  • obrzęki węzłów chłonnych pod pachą,
  • guzki i zgrubienia wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.