W kalendarzu chrześcijańskim "Tłusty czwartek" jest ostatnim czwartkiem przed Wielkim Postem- dokładnie 52 dni przed Wielkanocą.
Dawniej w ten dzień nie jedzono pączków na słodko ... Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, mięsem i boczkiem, które obficie zapijano wódką.
Uważa się, że geneza tłustego czwartu leży w pogaństwie. Był to dzień, w którym bardzo hucznie, wesoło i suto obchodzono odejście zimy i nadejście wiosny.
Kolejne zapiski dotyczące tłustego czwartku pochodzą z Rzymu. Wówczas ochodzono tak zwany tłusty dzień. Jedzono chlebowe pączki z nadzienien ze słoniny.
Tłusty czwartek wśrod celebrytów. Kto jaki pączek uwielbia?
"Następnego dnia pod drzwiami znaleźliśmy notatkę: 'Kocham i czekam, wreszcie będziemy mogli być razem. Wkrótce twojej żony już nie będzie.'" Z życia
Dziecko zostawiło psa i notatkę w parku. Płakali prawie wszyscy
3 powody, dla których nie będziesz dodawać mleko do kawy
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
W Polsce zwyczaj hucznie przyjął się początkowo w Małopolsce. Tam zwyczaj ten nazywany był combrowym czwartkiem. Nazwa pochodzi od fikcyjnego burmistrza o nazwisku Comber, który nie był w legendzie dobry dla ludzi. Miał on umrzeć w tłusty czwartek i od tamtego czasu hucznie świętowano tą rocznicę.
W Polsce zwyczaj jedzenia słodkich pączków przyjął się około XVI wieku. Wówczas w niektóre pączki wkładano mały orzeszek lub migdał. Ten kto znalazł ten mały przysmak miał zaznać szczęścia w najbliższym czasie.
Dziś jemy pączki z różnymi nadzieniami, chruściki, oponki, faworki :)
Każdy powinien spróbować dziś choć jeden przysmak, aby nie zabrakło mu zdrowia przez kolejny rok.
Smacznego!!
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com