Wielokrotnie spotykali się ze sobą, a ich relacje budziły wiele kontrowersji. Tylko u nas Lech Wałęsa zdradził kulisy rozmów z Janem Pawłem II, które pokazują, jak bardzo bliskie były ich relacje.

Ojciec Święty miał wtedy dwóch wielkich wrogów - komunizm i inne dyktatury, które czyhały tylko na to, by rozwalić Kościół.

Jednocześnie był tak mądry, że wiedział, że idzie demokracja, która wyczyści także Kościół. To wszystko osiągniemy, ale inaczej. Jan Paweł II był bardzo mądry, bardzo przewidujący i właściwie nie mógł się inaczej zachować - ocenił Lech Wałęsa.

Były prezydent miał do powiedzenia o ich relacji co następuje.

My się rozumieliśmy na mruczano - zdradził ze śmiechem Lech Wałęsa.

Popularne wiadomości teraz

"Mój mąż i ja planowaliśmy osiedlić lokatorów w naszym mieszkaniu: przyjazd jego siostrzenicy wszystko zrujnował: powinna była za to zapłacić"

"Moi rodzice zaplanowali całe moje życie, nie pytając o moje poglądy, ale ja zrobiłam to inaczej: mam jedno życie"

"Postanowiłam zrobić niespodziankę mojemu synowi i odwiedziłam go bez zaproszenia: synowa była niezadowolona, a wnuk płakał"

"Mój kuzyn zadzwonił i powiedział, że tylko krewni powinni być obecni na ślubie: jak to możliwe, że mój mąż nie będzie obecny"

Mieliśmy podobne myśli, byliśmy z podobnego pnia, praktykujący, naprawdę wierzący - tłumaczył.

Nie można jednak zapominać o tym, jak ważne były ich spotkania dla historii Polski. Lech Wałęsa był jednym z liderów ruchu "Solidarność", który przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce. Jan Paweł II był natomiast autorytetem moralnym i duchowym, który zawsze stał po stronie Polaków. Ich wspólna walka o wolność i godność człowieka na zawsze pozostanie w pamięci narodu.

Tylko że gdyby nie było takich spotkań, to od razu ludzie by gadali, że "już Wałęsa odszedł, już Wałęsie papież przeszkadza". Z tych przyczyn rozumiałem, że te spotkania są niezbędne, bo odbiór musi być widoczny, ale oczywiście z Janem Pawłem II spotykałem się z przyjemnością - opowiadał Lech Wałęsa.

Warto zastanowić się nad tym, co skłoniło Lecha Wałęsę do takiego pytania. Być może był to tylko żart, ale może też świadczyć o pewnej niepewności w jego relacjach z żoną. Z drugiej strony, Jan Paweł II jako przywódca Kościoła miał inne priorytety i nie był skłonny do prowadzenia takich rozmów.

Wielu ludzi bardziej zasługiwało na rozmowy z Janem Pawłem II, im by papież bardziej pomógł, czułem wewnętrznie, że zabieram czas, ale nie mogłem inaczej się zachować, bo wszyscy czekali na te moje spotkania z papieżem - podkreślił były prezydent.

Okazuje się, że Karol Wojtyła bardzo lubił Danutę Wałęsę, żonę późniejszego prezydenta RP. Mimo to Lech Wałęsa, żartując, spytał Jana Pawła II, czy ma wymienić żonę na młodszy model. Reakcja papieża była jednak niezwykle zaskakująca.

Starałem się rozweselić papieża. Raz miałem niedobrą sytuację. Papież bardzo lubił moją żonę i zagadał do niej: "jak ty z nim wytrzymujesz?". A jak tak słucham i mówię: "Ojcze Święty, a czy ja mam wymienić żonę na młodszy model?". On na to: "Synu, co ty mówisz" - relacjonował legendarny przywódca "Solidarności". - Nie udał mi się żart - samokrytycznie przyznał Lech Wałęsa.

Relacje między Lechem Wałęsą a Janem Pawłem II pozostają wciąż interesujące dla badaczy historii. Ich spotkania i rozmowy pokazują, jak ważna była ich współpraca dla walki o wolność i demokrację w Polsce.

Pisaliśmy również o: Tomasz Lis zamieścił bardzo poruszający wpis. "Życie jest okrutne. Zdrada czai się wszędzie"

Może zainteresuje Cię to: Agnieszka Chylińska odkrywa rodzinny sekret. Kim jest jej ojciec i czym się zajmował

Przypominamy o: Czy Cleo wkrótce zostanie mamą? Tajemnica wyszła na jaw. "Tego nie da się zaplanować"