Chłopak dorastał w małym miasteczku w pobliżu Tatr, pilnie się uczył i zdobył pracę z perspektywą kariery. To właśnie kariera zmusiła go do przeprowadzki do innego miasta, ale o tym trzeba opowiedzieć krok po kroku.

Ja, cztery lata temu, jadąc do Warszawy, popełniłem nierozważny czyn – zostawiłem klucze do mojego dwupokojowego mieszkania matce. Nie przypuszczałem, że bez mojej wiedzy wpuści tam „lokatorów”. Z młodszą siostrą, Zosią, nigdy nie mieliśmy dobrych relacji, nie dogadywaliśmy się. Zosia była bezczelna i przebiegła, zawsze uważała, że cały świat jej coś zawdzięcza.

– Zgódź się, Wojtku – mówił mi po przyjacielsku szef, – to przecież takie perspektywy dla ciebie! Po pierwsze, praca w głównym biurze, a pensja jest znacznie wyższa. Po drugie, firma zapewni ci mieszkanie – będziesz mieszkał w jednopokojowym, czystym mieszkaniu, całkowicie za darmo. A po trzecie – awans!

Możesz tam zostać kierownikiem działu. A to znowu zupełnie inny dochód. Nie rozumiem, co cię tu trzyma? Wojtek, nie każdemu się tak udaje!

– Panie Valentinie, ale jak ja wyjadę? Moja matka zostanie sama, martwię się o nią! Można by ją zabrać, ale ona na pewno się nie zgodzi. Tutaj pochowany jest mój ojciec, jej rodzice.

Popularne wiadomości teraz

"Siostra zaprosiła świętować narodziny wnuka. Dawno u niej nie byłam i nie wiedziałam, że ma dwa duże psy. Więcej już do niej nie przyjdę": siostra

"U sąsiadki pojawił się mąż ale był leniwy i go wyrzuciła. Rano przyszła matka i błagała o wysłuchanie. Wyjaśniłam jej żeby nie niepokoiła": sąsiadka

"Kiedy byłem na urlopie, sąsiadka spędziła u mnie noc, bo zgubiła klucze. Rano nie wiedziałem, gdzie ukryć oczy przed żoną. Było mi wstyd": mężczyzna

5 lat temu żona zostawiła go z 7 dziećmi. Jak potoczyło się życie 36-letniego samotnego ojca?

– Cóż, moją sprawą jest zaproponować – westchnął Pan Valentin, – przemyśl to jeszcze raz, Wojtku. Taka szansa zdarza się raz w życiu, boję się, że potem będziesz żałował.

– Mama jest oczywiście najważniejsza… Ale musisz też myśleć o sobie! Jesteś młodym facetem, niedługo będziesz chciał założyć rodzinę, dzieci. Najlepiej wychować potomstwo w stolicy, a nie w naszej dziurze!

Postanowiłem skonsultować się z mamą. Ona, niespodziewanie, ucieszyła się z moich wieści:

– Synku, nie ma nad czym myśleć! Jedź, oczywiście. Nic strasznego, poradzę sobie sama.

– Nie przeprowadzasz się do innego kraju, będziesz mnie odwiedzał, gdy tylko będzie możliwość. Twój szef ma rację! Takiej szansy nie będzie dwa razy!

– A co zrobić z mieszkaniem, mamo?

– A co zrobić? Wpuść tam lokatorów. No, albo zamknij. Tak czy inaczej,

Wojtku, nie będę mogła się zająć lokatorami, mieszkanie jest po drugiej stronie miasta, a to za daleko dla mnie. Swoją drogą, Zosia dzwoniła…

Od razu popsuł mi się nastrój. Moja młodsza siostra, Zosia, okresowo przysparzała matce problemów. Od wielu lat nie miałem kontaktu z najbliższą krewną. Nie mogłem wybaczyć siostrze jej wybryków. Osiem lat temu szesnastoletnia Zosia uciekła z domu i zabrała wszystkie moje oszczędności.

W tamtym czasie służyłem już w wojsku, pracowałem i odkładałem pieniądze na remont dwupokojowego mieszkania, które odziedziczyłem po ojcu.

– Co ona chce? – zapytałem, – chyba pieniędzy? Mam nadzieję, mamo, że jej odmówiłaś?

– Wojtku, dlaczego tak źle traktujesz Zosię? Macie różnych ojców, ale matka jest jedna! Jesteście rodzeństwem! – Nie rozumiem twojej nienawiści. Tak, Zosia nigdy nie była aniołem i postąpiła bezczelnie, gdy ukradła twoje pieniądze. Ale tyle lat minęło! Już dawno można było wybaczyć!

Nie odpowiedziałem mamie, bo uważałem, że Zosia nie zasługuje na współczucie. Sama wybrała swoją drogę! Nikt jej nie zmuszał do rzucenia szkoły, wychodzenia za młodego, beznadziejnego faceta i posiadania mnóstwa dzieci.

Szybko przygotowałem się do wyjazdu. Zawczasu przywiozłem mamie zapasowy komplet kluczy do mojego mieszkania:

– Mamo, jednak zdecydowałem się nie wynajmować mieszkania. Za dużo z tym zachodu! Trzeba załatwiać dokumenty, podpisywać umowy z lokatorami. A poza tym, nie wiadomo, czy znajdą się uczciwi lokatorzy. Niech stoi zamknięte!

– Dobrze, synku – zgodziła się posłusznie – niech będzie po twojemu. Tak będzie prościej. Klucze schowaj do skrzynki, w kredens – z dala od obcych oczu.

W nowym miejscu szybko się zadomowiłem. Pan Valentin nie oszukał – firma naprawdę zapewniła mi, jako specjaliście, osobne mieszkanie.

W stolicy spodobało mi się, praktycznie od razu nawiązałem relacje z koleżanką z pracy. Julię zabierałem na randki przez cały rok, a potem zaproponowałem jej wspólne zamieszkanie. Zgodziła się. Nie traciłem czasu – każdy wolny złoty odkładałem na własne mieszkanie. Miałem też duże plany wobec Julii, ale postawiła mi warunek:

– Rozumiesz, Wojtku, mam uczucia do ciebie, nie jestem przeciwna małżeństwu, ale tylko po tym, jak będziesz miał własne mieszkanie.

– Nie chciałbym mieszkać w wynajmowanych mieszkaniach. Własne mieszkanie zapewni nam większy spokój. Jestem gotowy zainwestować w zakup – mam coś odłożone, a rodzice na pewno pomogą.

Poparłem Julię:

– Rozumiem wszystko doskonale. Najpierw trzeba kupić mieszkanie, potem myśleć o ślubie i dzieciach.

– Mam w moim rodzinnym mieście mieszkanie – dwupokojowe, całkowicie wyremontowane. Można je sprzedać. Tylko za dużo nie dostaniesz.

– W takim razie kontynuujemy odkładanie – uśmiechnęła się Julia – kiedy przyjdzie czas, pojedziesz sprzedać mieszkanie. I tak nie ma sensu się spieszyć – całe życie przed nami!

Mama przyjechała mnie odwiedzić pół roku po przeprowadzce. Bardzo się ucieszyła, widząc mnie:

– Wcale się nie zmieniłeś – uśmiechała się – tylko teraz ubierasz się inaczej: garnitur, koszula, taka poważna krawat. Opowiedz, synku, jak tu żyjesz?

– Dobrze, mamo. Wszystko w porządku – mówiłem szczerze – spotykam się z dziewczyną, życie osobiste powoli się układa. Praca mi odpowiada, płacą świetnie, obiecali pomóc w awansie. A ty jak, mamo? Radzisz sobie sama?

– Radzę sobie powoli. Niedługo w ogóle nie będziesz musiał się o nic martwić. Postanowiłam, Wojtku, przeprowadzić Zosię do siebie.

Zaniepokoiłem się:

– Po co? Co cię do tego skłania?

– Rozumiesz, synku… Trudno jej samej w obcym mieście. Relacje ze swoją teściową się nie układają, ciągle się kłócą, Władek nie staje w jej obronie, cały czas po stronie swojej matki. Dzieci w ich wiosce nie mają żadnych rozrywek, a u mnie jest blisko szkoła i przedszkole. I będzie mi jakaś pomoc!

– Mamo, możesz oczywiście robić, co chcesz ze swoim mieszkaniem. Tylko proszę cię: nie dotykaj mojego mieszkania!

Dzięki za słowa pocieszenia, ale Zosia już mieszka w twoim mieszkaniu.

– Jak to? – zacząłem krzyczeć – co ty zrobiłaś? Właśnie ci mówiłem, że nie chcesz, żeby ona zamieszkała w moim mieszkaniu!

– Ja wiedziałam, synku, że ty jesteś przeciwny, ale nie miałam wyjścia. Zosia postarała się przejąć mieszkanie. Nocami siedziała w moim pokoju, dzwoniła do mnie, płakała, błagała, żebym oddała jej klucze, a ty nie możesz ją oszukiwać i narażać na problemy.

Dla mnie była to prawdziwa tragedia. Przypomniałem sobie, jak zsiadła w moim pokoju przed wieloma laty, kiedy wzięła oszczędności na remont. A teraz, po tylu latach, nie mogłem uwierzyć, że znów muszę się z nią spotkać. Przez cały ten czas nie odwiedzałem jej, nie dzwoniłem. A mama nie sprawdziła kluczy przed przekazaniem jej mieszkania.

Dzwoniłem do Zosi:

– Słuchaj, czy ty nie rozumiesz, co zrobiłaś? Mam już prawie dość wszystkiego. Uważaj, bo znajdę prawnika, i wtedy zobaczysz, jak to się skończy. Wiesz dobrze, że nie mogę cię zaakceptować. Kto wie, co jeszcze z twojej winy mogło się zdarzyć!

Na to Zosia odpowiedziała:

– Dlaczego ty się wydzierałeś, Wojtku? Nie rozumiem, co się z tobą stało. Co mi pozostaje, jeśli u mnie dziecko choruje, a mąż chociażby nie rozumie, że dla mnie to bardzo ważne? Co ty robisz? Gdzie mam szukać pomocy?

– Zosia, mam ci coś powiedzieć! Jesteś tak zaskakująca, że aż brak słów. Jeśli już mieszkałaś w moim mieszkaniu przez tyle czasu, to możesz poszukać sobie innego lokum!

Nie chciałem kontynuować kłótni. Bardzo źle się czułem. Cała sytuacja przypominała mi horror, gdyż przypomniała mi o wszystkich rodzinnych konfliktach.

Rozmawiałem z mamą:

– Nie chcesz ze mną rozmawiać. W porządku, wszystko jasne! Jeśli chcesz Zosię zatrzymać u siebie, to przynajmniej zwróć mi mieszkanie.

Mama była nieugięta:

– Synku, nie ma takiej opcji. Zosia wprowadziła się i woli nie płacić za wynajem, bo do tej pory mieszkała u mnie. Ja będę z nią się dogadywała, a ty szukaj swojego mieszkania!

Dzięki tej sprawie zyskałem nową motywację – jak najszybciej kupić mieszkanie, wyprowadzić się z wynajmowanego. Pomogła mi w tym Julia. Na szczęście, Zosia nie pozostawiła żadnych śladów. Jej obecność zniknęła, a nowi mieszkańcy zaczęli żyć normalnie.

Z dnia na dzień zacząłem czuć się coraz lepiej. Pojawiły się nowe perspektywy w pracy. Najważniejsze było to, że wszystkie trudności zostały za mną

Pisaliśmy również o:  Spowiedź starszej mamy, która została sama: „Syn pojawił się dopiero, gdy usłyszał, że moje mieszkanie nie przypadnie jemu. Niech Bóg rozstrzygnie”

Może zainteresuje: Historia z życia: Syn chciał wysłać matkę do domu opieki pod pretekstem troski, ale przyjaciółka mamy zrobiła „śledztwo”, aby uratować staruszkę

Przypominamy: Historia rodziny, w której dzieci już nigdy nie zobaczą swojej babci, bo jest kobietą "bez serca"Historia rodziny, w której dzieci już nigdy nie zobaczą swojej babci, bo jest kobietą "bez serca"