Nieodłącznym elementem, który kojarzy nam się z jesienią są grzyby. Nie ma nic przyjemniejszego niż spacer po lesie w poszukiwaniu darów lasu. Pachnące, świeże idealnie nadają się do zaprawiania w słoiki.

Kotlety jajeczne z brokułami polecają się na obiad. To pyszne i zdrowe danie

Prosty przepis pozwoli Ci zachować smak i zapach lasu na długi czas. Pomyśl tylko o tym wyjątkowym smaku w długie zimowe wieczory! Pycha!

Składniki:

  • 2 kg małych grzybów - borowiki, podgrzybki, maślaki,
  • 3 szklanki wody,
  • niecałe 3/4 szklanki octu 10%,
  • 3 płaskie łyżki cukru,
  • 1 średnia marchewka,
  • 2 duże liście laurowe lub 4 małe,
  • 8 kulek ziela angielskiego,
  • 8 kulek czarnego pieprzu,
  • 1 łyżka gorczycy,
  • 3 łyżki soli do obgotowania grzybków,

Popularne wiadomości teraz

"Jesteś bezwartościową babcią, myślisz tylko o dziecku córki, a Maciej i ja jesteśmy dla ciebie obcy": synowa poskarżyła się na teściową

Byli małżeństwem od 3 lat, a lot, którym leciała, zmienił wszystkie ich plany: "Musiałam wrócić do mieszkania"

Gdy tylko Anna i jej mąż wrócili do domu z ogrodu, jej siostra stanęła na progu: "Myślicie tylko o sobie, a powinniście myśleć o dzieciach"

Miałam wspaniałe życie i wiele planów na przyszłość, ale jedno wydarzenie wszystko zrujnowało: "Nie jestem jej nic winna"

Wykonanie:

  1. Do garnka wlej trzy szklanki wody i wsyp trzy płaskie łyżki cukru. Dodaj też dwa duże liście laurowe lub cztery małe, 8 kulek ziela angielskiego, 8 kulek czarnego pieprzu oraz łyżkę gorczycy. Zalewę zagotuj kilka minut i zmniejsz moc palnika a następnie wlej niecałe 3/4 szklanki octu spirytusowego 10%. Po minucie wyłącz zalewę.
  2. Przejrzyj wszystkie grzyby. Zostaw tylko te zdrowe. Do marynowania najlepiej jest wybrać te najmniejsze grzybki. 
  3. Opłucz je szybko i sprawnie pod zimną, bieżąca wodą (sztuka po sztuce). Małe zostaw całe, większe pokrój na kawałki. Możesz marynować same kapelusze lub całe grzybki. Umieść je w garnku z osoloną, gotującą się wodą i gotuj na małej mocy palnika od 5 do 7 minut. Następnie odcedź na sitku
  4. Przygotuj słoiki. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek.
  5. Marchewkę umyj, obierz i pokrój w plasterki. Po kilka plasterków włóż do czystych, przygotowanych do przetworów słoików. 
  6. Słoiki z marchewką wypełnij gorącymi jeszcze grzybami do około 3/4 pojemności.
  7. Słoiki z grzybkami wypełnij gorącą zalewą. Powinna całkowicie przykryć grzyby. Od razu zakręcaj mocno słoiki. Jeśli wszystkie składniki udało Ci się dodać jeszcze bardzo gorące, słoiki nie powinny wymagać dodatkowej pasteryzacji.

Smacznego :)

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com