Mimo, ze pierwszy udany przeszczep serca miał miejsce 2 lata wcześniej, to właśnie ta operacja, która uwieczniona została na tej pięknej, wzruszającej fotografii przeszła do historii jako czyn nadludzki.

Prezydent Andrzej Duda na ślubie. Jego wizyta zaskoczyła wszystkich

W listopadzie 1985 roku profesor Zbigniew Religia dokonał przełomu w światowej kardiochirurgii. Przeszczepił serce od nieżyjącego pacjenta. Chociaż operacja udała się, pacjent po 2 miesiącach zmarł na sepsę.

Kolejna operacja odbyła się w sierpniu 2 lata później i zapisała się w kartach historii właśnie tym zdjęciem.

Popularne wiadomości teraz

"Jeśli chcecie żyć szczęśliwie, nigdy nie dawajcie swoim mężczyznom drugiej szansy. Po rozwodzie nauczyłam się tej lekcji na zawsze"

"Czułam się zbyt stara i zbyt zmęczona, by mieć kolejne dziecko, ale Adam zrobił wszystko, co w jego mocy, by zmienić moje zdanie"

Żaden z gości na weselu nie miał pojęcia, że para młoda ledwo się zna, ale Anna nie spodziewała się, że będzie to znak od losu

"Pobraliśmy się, gdy byłam już w siódmym miesiącu ciąży. Świętowaliśmy skromnie, tylko z najbliższymi. Po ślubie nie mieliśmy dokąd pójść"

Widzimy na nim profesora Zbigniewa Religę, po blisko 23 godzinnej operacji przeszczepu serca. W rogu sali operacyjnej śpi asystent profesora., a na stole po udanej operacji wśród plątaniny kabli lezy pacjent Tadeusz Żytkiewicz.

Pan Tadeusz był nauczycielem. W chwili przeszczepu miał 61 lat i był po trzech atakach serca. W jego wieku przeszczep wydawał się niemożliwym do dokonania. Profesor ze swoim zespołem podjął się jednak zadania.

Profesora Religę okrzyknięto "Bogiem Kardiochirurgii". Profesor zmarł w 8marca 2009 roku.

Jego pacjent Tadeusz Żytkiewicz był najdłużej żyjącym pacjentem po przeszczepie serca. Po udanej operacji udało mu się jeszcze w dobrym zdrowiu przeżyć 30 lat. Odszedł w 2007 roku w wieku 91 lat!

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com