To smaczna i naprawdę bardzo prosta receptura
Nie ma chyba osoby, która nie zgodzi sie z twierdzeniem, że nie ma Wigilii bez tradycyjnych pierogów z kapustą i grzybami. Choć danie jest smaczne każdego roku trwa loteria kto przygotuje pierogi, bowiem istnieje przekonanie, że to bardzo mozolne zajęcie.
Niesamowita historia! W ciągu 3 lat ich rodzina powiększyła się o 9 dzieci
Nic bardziej mylnego. Wystarczy dobry przepis, dobry humor i odrobina chęci a robota sama się zrobi :)
Składniki:
Składniki na ciasto pierogowe
Popularne wiadomości teraz
"Zostawcie męża w spokoju. Jak wam nie wstyd zabierać tatusia dziecku – patrzyła na mnie spojrzeniem pełnym determinacji. Spakowała walizkę." Z życia
Przepis na „puszystą” kawę podbił cały Internet
Top 10 zaskakujących ciekawostek o kotach. Mało kto o tym wie
Dlaczego nie wolno myć jajka przed przechowywaniem?
- 4 szklanki mąki pszennej poznańskiej typ 500 - około 640 g,
- 1,5 szklanki gorącej wody - około 375 ml,
- 2 łyżki masła,
- łyżeczka soli,
Składniki na farsz z kapusty i grzybów
- 800 g kapusty kiszonej,
- 60 g suszonych grzybów,
- 2 średnie cebule - 300 g,
- 7 łyżek oleju,
- przyprawy i zioła: łyżeczka cukru, 3 małe liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego, płaska łyżeczka pieprzu
Wykonanie:
Farsz:
- Suszone grzyby umieść w większym naczyniu i zalej dwiema szklankami zimnej wody... może być woda z kranu. Miseczkę przykryj np. talerzykiem i odstaw w suche i chłodne miejsce na 12 godzin, a najlepiej na całą noc. Grzyby wchłoną część wody i zmiękną. Różnicę widać od razu. Woda zrobiła się ciemna, a grzyby napuchły.
- Wodę z moczenia grzybów przelej do małego naczynia. Będzie to szklanka ciemniej wody. Nie wylewaj jej. Woda po moczeniu grzybów jest idealna do kapusty, którą zaraz zaczniesz gotować. Odsączone grzybki pokrój w cienkie paseczki a potem posiekaj jeszcze drobniej.
- Dwie większe cebule obierz i drobno poszatkuj. Na nagrzaną patelnię wylej siedem łyżek oleju. Dodaj poszatkowaną cebulę i podsmażaj na średniej mocy palnika przez około 10 minut.
- Pod koniec możesz dodać posiekane grzyby i podsmażać całość jeszcze dodatkowe dwie minuty.
- Odciśniętą kapustę kiszoną posiekaj nożem i umieść w dużym garnku.
- Dodaj przyprawy i zioła: liście laurowe, ziele angielskie, pieprz oraz cukier. Jeśli woda z moczenia grzybów nie jest gorzka, to wlej ją do garnka z kapustą. Wlej również pół szklanki zimnej wody i wodę z moczenia grzybów. Jeśli nie używasz wody z moczenia grzybów, to do kapusty wlewasz 1,5 szklanki ziemnej wody.
- Na koniec dorzuć cebulkę z grzybkami.
- Całość dokładnie wymieszaj drewnianą łyżką. Garnek przykryj przykrywką i ustaw małą moc palnika. Kapustę gotuj tak około godziny. Polecam Co 20-30 minut dokładnie wymieszać kapustę w garnku. Zdejmij przykrywkę i smaż farsz przez około 20 minut. Możesz całość przełożyć na dużą patelnię lub smażyć kapustę z grzybami. Nadmiar wody odparuje a składniki odrobinę się zarumienią.
Ciasto:
- Aby zrobić ciasto do pierogów z kapustą i grzybami do dużej miski wsyp cztery szklanki mąki pszennej. Będzie to około 640 gramów mąki typ. 500. Dodaj też łyżeczkę soli. Potrzebujesz też około 1,5 szklanki bardzo gorącej wody. Do gorącej wody (prawie wrzątek) wrzuć dwie łyżki masła. W momencie, gdy masło roztopi się w wodzie poczekaj jeszcze około pięciu minut i wlej wodę do mąki z mąką i solą. Całość wymieszaj łyżką a po chwili zacznij wyrabiać ciasto dłońmi. Ciasto jest ciepłe, ale nie parzące.
- Przygotuj sobie stolnicę. Wysyp trochę mąki. Obok postaw farsz z kapusty i grzybów oraz wykrawaczkę do pierogów i wałek. Ciasto podziel na trzy części. Dwie części przykryj lekko wilgotną ściereczką. Z trzeciej części uformuj kulę gotową do wałkowania. Ciasto będzie klejące.. tak ma być. Po podsypaniu mąką będzie się fantastycznie wałkować.
- Ciasto rozwałkuj cienko na stolnicy. Wycinaj kółka. Każdą sztukę możesz dodatkowo rozciągać jeszcze lekko w dłoniach. Na środek nakładaj farsz z kapusty i grzybów. W jednym pierogu powinna się zmieścić pełna łyżeczka farszu. Pierożki składaj na pół i sklejaj boki. Możesz dodatkowo zrobić na każdym pierogu falbanki, dzięki którym jeszcze mocniej skleisz pierogi. Będą też ładniej wyglądały.
- Pierogi z kapustą i grzybami układaj obok siebie na desce. Aby oczekujące na gotowanie pierogi nie schły, przykryj je lekko wilgotną bawełnianą ściereczką. Ciasto po wykrawaniu pierogów zagniataj ponownie, wałkuj i wycinaj kolejne pierogi.
- umieszczaj w dużym garnku z osoloną, gotującą się wodą. Woda nie powinna mocno bulgonić. Po około 2 minutach pierogi z kapustą i grzybami wypłyną na powierzchnię. Pierogi wyławiaj po około 4 minutach od ich wypłynięcia na powierzchnię.
Niektórzy po ugotowaniu o odcedzeniu dodatkowo obsmazają pierogi na złoty kolor. To kwestia smaku i tradycji z domu.
Smacznego :)
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com