Fizjologia dziecka jest tak różna od dorosłego, że po prostu zaskakuje: noworodek słyszy inaczej, widzi inaczej, inaczej się czuje, ma zupełnie inne umiejętności. Dlatego porozmawiamy o 7 najbardziej niezwykłych faktach na temat noworodków, które są nieznane ogromnej większości ludzi.
1. Czarno-biały wzór
Noworodek nie widzi jak dorosły. Jego wizja jest czarno-biała i nie jest w stanie dostrzec odcieni kolorów. Po urodzeniu ostrość wzroku niemowlęcia nie przekracza 5% ostrości wzroku u dorosłego - dziecko widzi wszystko rozmazane i jest w stanie odróżnić przedmioty nie dalej niż 30 cm od jego twarzy. Ale w wieku sześciu miesięcy jego wizja staje się już jak u dorosłego.
2. Nie ma łez
Kiedy dzieci płaczą, tak naprawdę nie płaczą. Krzyczą. Łzy u niemowląt są po prostu nieobecne - płyn łzowy nie jest jeszcze rozwijany. Dlatego płacz dziecka jest „suchy” i nie towarzyszy mu oddzielenie łez.
Czy nadwaga może być winą genów?
Po raz pierwszy zostałam mamą, nie rodząc dziecka. 'Co mnie obchodzą cudze dzieci. Niech to matki się o nie martwią' – mówiłam i nie wytrzymałam
Rodzice i siostra najprzystojniejszego tureckiego aktora Buraka Ozcivita.
Najmniejszy pies świata imieniem Toudi żyje w Polsce
Hybryd psa i kota. Zdjęcia tego zwierza bardzo popularne w sieci
3. Więcej kości
Noworodek ma więcej kości niż dorosły. Jego szkielet jest nadal miękki i składa się z wielu małych kości. Z wiekiem niektóre kości rosną razem, więc ich liczba maleje. Tak więc dorosły ma 206 kości w ciele, a noworodek ma aż 270!
4. Szybki wzrost
Najwyższe tempo wzrostu u ludzi występuje w pierwszych miesiącach życia. Aby zrozumieć, jak szybko to jest, podajemy przykład: jeśli dana osoba będzie rosła w takim samym tempie jak w niemowlęctwie, wówczas jej wzrost w wieku dorosłym wyniesie 9 metrów.
Octopus Lips –nowy trend zmiany kształtu ust. Na czym polega?
5. Oczy nie rosną
W przeciwieństwie do wszystkiego innego rodzi się osoba z już uformowanymi gałkami ocznymi. Oczy są jedynym organem w ludzkim ciele, który ledwo rośnie. Objętość gałki ocznej noworodka stanowi 75% objętości gałki ocznej osoby dorosłej.
6. Leczy matkę w łonie
Kiedy kobieta w ciąży zachoruje, dziecko w macicy zaczyna wytwarzać zwiększoną liczbę komórek macierzystych, które są potrzebne do przywrócenia narządów wewnętrznych matki, aby mogła nadal wspierać podtrzymywanie życia płodu.
7. Pływa z kołyski
Lub prosto z macicy. Wszystkie dzieci od urodzenia potrafią doskonale pływać. Jeśli dziecko rodzi się w wodzie, nie trzeba się obawiać, że utonie lub zadławi się. Pływanie po raz pierwszy po urodzeniu jest bezwarunkowym odruchem, ponieważ podczas ciąży dziecko jest zawsze płynem owodniowym. Dlatego poród w wodzie jest uważany za bardziej fizjologiczny. Jednak ten odruch szybko zanika jako niepotrzebny. A jeśli nie utrzymasz go u dziecka i nie pozwolisz mu pływać po urodzeniu, to z czasem będzie musiał nauczyć się pływać.
Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com