Wszyscy z nas doskonale orientują się, że aby organizm prawidłowo sie rozwijał potrzebuje wszystkich witamin. Reklamy telewizyjne dostarczają nam informacji o witaminie C i D. Czasem zdarza się, że mówi się o kompleksach witamin. Wiemy, że istnieje ich całkiem sporo, ale czy wiemy za co są odpowiedzialne?

Koronawirus w Polsce? Czy warto się tak bardzo bać?

Ta witamina jest bardzo mało popularna. Umniejsza się jej rolę, ale ma ona bardzo ważne zadanie w naszym organizmie, bowiem odpowiada między innymi za krzepnięcie naszej krwi...

Witamina K  wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze, a także przeciwzapalne. Witamina K uczestniczy w formowaniu tkanki kostne. Poza tym najnowsze badania wskazują, że witamina K odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu.

Nie wolno myć drob przed gotowaniem. Dlaczego?

Popularne wiadomości teraz

„Kiedy się wyszłam za mąż, cały czas odwiedzałam rodziców, wiedziałam, że mają ciężką pracę”

"Urodziłam dwójkę dzieci od teścia, bo mój mąż nie miał pojęcia. Chciałam powiedzieć prawdę, ale obiecałam teściowej, że będę milczeć"

"Pewnego dnia podczas rozmowy mama powiedziała Adamowi, który był wtedy moim chłopakiem, że mam oszczędności": nie powinna była tego robić

Anna zobaczyła głodne i brudne dzieci i zapytała, gdzie są ich rodzice: "Tata jest w domu, śpi, a mama nas zostawiła"

Witaminę K koniecznie trzeba sumpelementować noworodkom. Mówi sie o tym, że aby ich układ krwionośny wykształcił się prawidłowo, trzeba podawać im codziennie dawkę tej witaminy do ukończenia 3 miesiąca życia.

Mowa oczywiście o witaminie K!

Ciekawe, czy potrafisz wymienić przynajmniej 5 produktów, w których ja znajdziesz?

Witamina K występuje zarówno w świecie roślinnym, jak i zwierzęcym. Bogatym źródłem witaminy K są zielone warzywa liściaste (natka pietruszki, koperek, sałata, brukselka) oraz wątroba zwierząt. Owoce oraz produkty zbożowe, a także mięso i mleko są ubogim źródłem tej witaminy.

Dzienne zapotrzebowanie jest uzależnione od wieku, płci oraz stanu zdrowia. U dzieci w wieku od 0 do 18 lat wynosi 75 µg, u kobiet powyżej 19 lat – 90 µg, a u mężczyzn – 120 µg/ dobę.

Mimo iż rzadko dochodzi do niedoborów tej witaminy, jej brak może powodować znaczne zaburzenia w organizmie.

Do głównych objawów niedoboru witaminy K w naszym organizmie należą:

  • krwotoki z nosa,
  • obfite miesiączki
  • wydłużony czas krzepnięcia krwi, np. po drobnym skaleczeniu,
  • częste schorzenia bakteryjne,
  • biegunki,
  • sińce po najlżejszym uderzeniu,
  • zaburzenia ze strony układu nerwowego,
  • nieprawidłowe formowanie tkanki kostne

Warto wiedzieć czego potrzebuje nasz organizm i jakie mogą być objawy niedoborów. Oczywiście o każdej niepokojącej sytuacji należy powiadomić lekarza rodzinnego.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com