Koronawirus dzisiaj powoduje większość wspomnić o tych strasznych epidemiach, które nawiedziły ludzkość w ciągu ostatnich 100 lat. Pierwsze miejsce na tej liście należy do „hiszpańskiej choroby” - tak zwanej grypy hiszpańskiej.

Hiszpańska grypa

Śmiertelna grypa przeszła na całą ludzkość pod koniec I wojny światowej. Nauka wciąż nie wie dokładnie, gdzie rozpoczęła się epidemia. Choroba ma swoją nazwę dzięki hiszpańskim dziennikarzom, którzy jako pierwsi na świecie rozmawiali o tej chorobie. Hiszpania była neutralna podczas I wojny światowej i nie musiała ukrywać swoich problemów.

Przejmujący apel Kasi Kowalskiej w związku z chorobą córki

Przez cały czas tej epidemii około 550 milionów ludzi zostało zarażonych chorobą. Całkowita liczba zgonów to od 50-100 milionów ludzi, co stanowi 0,9 - 5,3% populacji na świecie.

Popularne wiadomości teraz

"Nie ufaj Lisie, to zła osoba. Znam ją od 20 lat". To nie powstrzymuje jej przed korzystaniem z usług twojego męża

"Czułam się zbyt stara i zbyt zmęczona, by mieć kolejne dziecko, ale Adam zrobił wszystko, co w jego mocy, by zmienić moje zdanie"

Żaden z gości na weselu nie miał pojęcia, że para młoda ledwo się zna, ale Anna nie spodziewała się, że będzie to znak od losu

"Mieliśmy wesele. Daliśmy tej parze mieszkanie, które oszczędzaliśmy dla naszej córki. Urządziliśmy je": co jeszcze możemy zrobić

Dlaczego i jak powstała ta choroba nie jest do tej pory dokładnie znana, chociaż przez wiele lat naukowcy przeprowadzili wiele badań na ten temat. Uważa się, że to wina pierwszej wojny światowej, a mianowicie głód i niehigieniczne warunki, które spowodowały.

Anna Lewandowska zwróciła się do Polaków z poważnym oświadczeniem

Wirus nie ominął żadnego kraju europejskiego. W kwietniu 1918 r. Pacjenci pojawili się we Francji. Następnie epidemia przetoczyła się przez Szwajcarię, Hiszpanię, Włochy, Anglię i Serbię. W czerwcu infekcja dotarła do Polski, Rumunii, Szwecji i Niemiec. W lipcu Dania, Holandia i Belgia „zachorowały”. W Wielkiej Brytanii wirus pochłonął 250 tysięcy ludzi, we Francji - 420 tysięcy, a w Niemczech - 600 tysięcy. Najwyższy odsetek zgonów w stosunku do całej populacji kraju odnotowano w Serbii - 4,2%, a następnie w Czarnogórze (3,5%) i Chorwacja (3,2%).

Jak wyglądałą hiszpańska grypa?

Hiszpańska grypa rozwijała się gwałtownie: rano człowiek mógł źle się czuć, gwałtowny spadek ciśnienia krwi, tachykardia, osłabienie i nudności, a wieczorem zaczynał już krwawe kaszel. Po kolejnych kilku godzinach śmierć była bardzo prawdopodobna. Niestety antybiotyki nie zostały jeszcze wynalezione w tym czasie.

Koronawirus i hiszpańska grypa. Co współnego?

Jeśli w przypadku koronawirusa osoby starsze są w grupie wysokiego ryzyka, to w przypadku hiszpańskiego grypu wszystko było dokładnie odwrotnie. Najcięższą chorobę ponieśli osoby o silnej odporności w wieku 20–40 lat.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com