Koronawirus dzisiaj powoduje większość wspomnić o tych strasznych epidemiach, które nawiedziły ludzkość w ciągu ostatnich 100 lat. Pierwsze miejsce na tej liście należy do „hiszpańskiej choroby” - tak zwanej grypy hiszpańskiej.

Hiszpańska grypa

Śmiertelna grypa przeszła na całą ludzkość pod koniec I wojny światowej. Nauka wciąż nie wie dokładnie, gdzie rozpoczęła się epidemia. Choroba ma swoją nazwę dzięki hiszpańskim dziennikarzom, którzy jako pierwsi na świecie rozmawiali o tej chorobie. Hiszpania była neutralna podczas I wojny światowej i nie musiała ukrywać swoich problemów.

Przejmujący apel Kasi Kowalskiej w związku z chorobą córki

Przez cały czas tej epidemii około 550 milionów ludzi zostało zarażonych chorobą. Całkowita liczba zgonów to od 50-100 milionów ludzi, co stanowi 0,9 - 5,3% populacji na świecie.

Popularne wiadomości teraz

„Harry został wydziedziczony przez ojca”: Karol przekaże londyński dom synowi księżnej Katarzyny

Właściciele porzucili szczeniaka, ponieważ był „za duży”: historia psiaka, który stał się gwiazdą Instagrama

Emocjonalny spór między małą dziewczynką a jej ojcem. Mamy nadzieję, że wszystko zrozumiał

Na plecach kobiety pojawił się bąbel z dziurką. Co to było? Diagnoza powaliła ją na kolana

Dlaczego i jak powstała ta choroba nie jest do tej pory dokładnie znana, chociaż przez wiele lat naukowcy przeprowadzili wiele badań na ten temat. Uważa się, że to wina pierwszej wojny światowej, a mianowicie głód i niehigieniczne warunki, które spowodowały.

Anna Lewandowska zwróciła się do Polaków z poważnym oświadczeniem

Wirus nie ominął żadnego kraju europejskiego. W kwietniu 1918 r. Pacjenci pojawili się we Francji. Następnie epidemia przetoczyła się przez Szwajcarię, Hiszpanię, Włochy, Anglię i Serbię. W czerwcu infekcja dotarła do Polski, Rumunii, Szwecji i Niemiec. W lipcu Dania, Holandia i Belgia „zachorowały”. W Wielkiej Brytanii wirus pochłonął 250 tysięcy ludzi, we Francji - 420 tysięcy, a w Niemczech - 600 tysięcy. Najwyższy odsetek zgonów w stosunku do całej populacji kraju odnotowano w Serbii - 4,2%, a następnie w Czarnogórze (3,5%) i Chorwacja (3,2%).

Jak wyglądałą hiszpańska grypa?

Hiszpańska grypa rozwijała się gwałtownie: rano człowiek mógł źle się czuć, gwałtowny spadek ciśnienia krwi, tachykardia, osłabienie i nudności, a wieczorem zaczynał już krwawe kaszel. Po kolejnych kilku godzinach śmierć była bardzo prawdopodobna. Niestety antybiotyki nie zostały jeszcze wynalezione w tym czasie.

Koronawirus i hiszpańska grypa. Co współnego?

Jeśli w przypadku koronawirusa osoby starsze są w grupie wysokiego ryzyka, to w przypadku hiszpańskiego grypu wszystko było dokładnie odwrotnie. Najcięższą chorobę ponieśli osoby o silnej odporności w wieku 20–40 lat.

Więcej ciekawych artykułów na kolezanka.com

Redaktorzy "Koleżanki" polecają przeczytać:

  1. Jasnowidz Jackowski przekazuje ważne informacje "Coś przedostanie się do powietrza"

  2. Ania Wyszkoni nie przypomina już dawnej siebie. Internauci aż grzmią i pytają „Co Pani zrobiła ze swoją twarzą?”

  3. Afera jakich mało. Małgorzata Rozenek - Majdan nie dostała zaproszenia na ślub Miszczaka i Cieślak

  4. Magda Gessler miała wypadek.Restauratorka żyje, uratowała ją jedna rzecz

  5. Wstyd na całej linii. Internauci zażenowani kreacją Polki na wyborach Miss Supranational