Nie od dziś wiadomo, że choroby nowotworowe to jeden z najczęstszych powodów, z jakiego umierają nasi bliscy.

Nowotworem, który występują najczęściej u kobiet jest rak piersi. Są różne jego odmiany, ale należy pamiętać, że może on wystąpić zarówno u młodych kobiet, jak i u starszych.

Seriale o życiu mam, które pokochasz

Jednak nowotwór piersi to nie zawsze wyrok śmierci. Przedstawiamy Wam zestawienie znanych aktorek, które wygrały walkę z chorobą. Jak tego dokonały?

Jane Fonda

Popularne wiadomości teraz

Nowe restrykcje w Polsce. Zaczynamy kolejny lockdown

Piękna wieczorna modlitwa do Anioła Stróża

Aktorka znana jest z tego, że nigdy się nie poddaje i tak było i tym razem. Kiedy w 2016 roku wykryto u niej raka piersi. Jane bez wachania poddała się mastektomi, a z bandażami pod sukienką wystąpiła na gali rozdania Złotych Globów w 2016. Wyglądała zjawiskowo i nikt nie przypuszczał, że może być chora.

Anna Seniuk

Choć od choroby znanej aktorki minęło już 25 lat, artystka znana z serialu "Czterdziestolatek", skutki raka odczuwa do dziś. By ratować życie, gwiazda zdecydowała się na usunięcie piersi i węzłów chłonnych. Na szczęście, w ten sposób udało się uniknąć przerzutów. Jak sama mówi, nadal ma kłopoty z lewą ręką, którą trzeba rehabilitować, masować i trzymać podczas snu w górze. Jednak cena, jaką zapłaciła za życie, i tak wydaje się stosunkowo niewielka.

Cynthia Nixon

Aktorka znana z kultowej roli Mirandy w „Seksie w wielkim mieście”. Już w 2002 roku u aktorki zdiagnozowano raka piersi, tak jak u jej mamy. Początkowo milczała tej kwestii, jednak stwierdziła, że nie należy w tej sprawie milczeć, by pomóc tym samym innym chorującym osobom.

Christina Applegate

To kolejna aktorka, której matka również miała nowotwór piersi. Kiedy wykryto u niej zmiany w lewej piersi, gwiazda serialu „Świat według Bundych” zdecydowała się na podwójną mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją piersi.

Angelina Jolie

Ta aktorka to dziś ikona walki z nowotworem piersi. Ona także, zdecydowała się na podwójną mastektomię z rekonstrukcją piersi ze względu na występowanie tej choroby u większości kobiet w jej rodzinie, łącznie z jej matką. U Angeliny, tak jak np. u Christiny Applegate wykryto mutację w genie BRCA1, która zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Co więcej, mutacja ta zwiększa również ryzyko wystąpienia raka jajnika, które ma znacznie gorsze rokowania niż nowotwór piersi, więc Angelina zdecydowała się także na usunięcie jajników. Co ciekawe w populacji polskiej szacuje się częstsze występowanie tej mutacji.

Magda Gessler radzi, jak przygotować barszcz czerwony na Wigilię

Jakiej zasady przestrzegać, by żyć dłużej?

Wśród wymienionych kobiet mamy same szczęśliwe zakończenia, jednak było to możliwe tylko dzięki odpowiedniej profilaktyce, czyli badaniu się i to nie tylko w kwestii nowotworów piersi.

Minimum raz w roku, my kobiety powinnyśmy wykonywać cytologię. Jest to badanie refundowane dopiero od 25 roku życia, ale już dziewczęta, które zaczęły współżyć przed tymi latami, powinny zdecydować się na to bezbolesne badanie.

Co więcej, również minimum raz w roku powinnyśmy wykonać usg narządu rodnego , mammografię raz na dwa lata u kobiet po 45 roku życia, a u młodszych usg piersi.

Jednak jeśli w Twojej rodzinie nowotwory występowały często, powinnaś to zgłosić swojemu lekarzowi rodzinnemu, a on powinien Cię skierować na bezpłatne badania genetyczne, by sprawdzić czy jesteś w grupie ryzyka oraz by dobrać do Ciebie odpowiednie badania profilaktyczne: takie jak gastroskopia, kiedy w Twojej rodzinie często występowały nowotwory żołądka, lub na kolonoskopię, jeśli podejrzewasz rodzinną predyspozycję do raków jelita grubego.

Drogie Panie badajmy się więc i nakłaniajmy do tego innych, bo warto żyć!

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com