Bill Gates, założyciel firmy Microsoft to jeden z największych umysłów naszych lat. 

W końcu już 5 lat temu, Gates, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, w swoim kilkuminutowym wykładzie ostrzegł świat przez pandemią.

Jeśli coś zabije 10 mln ludzi w ciągu najbliższych dekad, najprawdopodobniej będzie to wysoce zakaźny wirus, a nie wojna. Nie pociski, a mikroby. Częściową przyczyną są ogromne inwestycje w nuklearne straszaki przy znikomych nakładach na powstrzymanie epidemii. Nie jesteśmy gotowi na kolejną epidemię. - mówił Gates

Półtoraroczna dziewczynka z Łodzi zakażona koronawirusem. Diagnoza wyszła przypadkiem

Wtedy, głośno było o wirusie Ebola, który swe żniwo zebrał w Afryce Zachodniej. Na szczęście, tego mikroba udało się zatrzymać. Był on o wiele groźniejszy od koronawirusa, jednak nie można powiedzieć, że SARS-CoV-2 nie jest dla nas niebezbieczny, jeśli wręcz zatrzymał świat i zabrał ze sobą około 8000 ludzkich istnień.

Popularne wiadomości teraz

"Poszłam na randkę z bardzo miłym mężczyzną, byłam nim zafascynowana przez cały wieczór, dopóki czegoś nie zrobił"

"Przestałam dawać pieniądze mojej matce i siostrze i natychmiast przestałam być mile widzianym gościem w ich domu"

"Każdego dnia widziałem moją żonę siedzącą na kanapie z włączonym telefonem: jestem tym zmęczony, muszę coś zmienić"

"Nowa żona mojego byłego męża oskarża mnie o to, że on nie płaci alimentów: jest po prostu bezwstydny"

Gates narzekał, że problem Eboli był spowodowany brakiem kadr, brakiem jakiegokolwiek systemu, który by przeciwdziałał rozprzestrzenianiu sie wirusa. Wszystkie informacje przekazywane były nie online, a na papierze. Jaki jest więc wniosek?

Rozwój sieci nieprawdopodobnie nam teraz pomaga. Gdyby nie szybki przepływ informacji, sytuacja na świecie byłaby o wiele gorsza. 

Koniec epidemii nowego wirusa jest bliski? Zero nowych przypadków zakażeń w Wuhan

Bill Gates jednak zachowuje spokój. Nie przechwala się, mówiąc "a nie mówiłem!", tylko przekazuje część swojej fortuny na walkę z zarazą. Jego fundacja oraz dwie inne duże organizacje charytatywne we wtorek zobowiązały się do przekazania 125 milionów dolarów na walkę z koronawirusem. Niedługo może być również gotowy projekt domowych testów, finansowany przez fundację Gatesów.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com