W zeszłym wieku ta choroba zabrała życie dziesiątkom dzieci. Teraz ta cholera znowu powraca. Musimy pilnować zdrowie zwoich dzieci i rozpaznawać pierwsze symptomy tej anomalii. 

Krztusiec poważna choroba dziecięca

Co to jest krztusiec?

Krztusiec to ostra choroba zakaźna, którą wywołują pałeczki krztuśca (Bordetella pertussis) lub parakrztuśca (Bordetella parapertussis). Rozpowszechnienie jej jest bardzo szybkim, przez groge kropelkową.

Joanna Przetakiewicz pochwaliła się zdjęciem z przeszłości. Nie zawsze wyglądała jak milion dolarów

Jak rozpoznać chorobę?

Krztusiec na początek pokazuje zwykle przeziębienie. Bakterie atakują układ oddechowy, stopniowo wyniszczając wyściełający go nabłonek. U osoby chorej pojawiają się bolesne napady kaszlu połączone z odkrztuszaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Kaszel staje się uciążliwy zwłaszcza w nocy. Kolejnymi objawami kokluszu są zapalenie gardła, gorączka i katar.

Popularne wiadomości teraz

"Lara, skończysz sama z powodu tego mieszkania, masz 45 lat, komu je zostawisz, psu"

Edyta Górniak postanowiła zmienić swój wygląd. Gwiazda podzieliła się efektami w mediach społecznościowych

Na co swędzi lewe kolano?

Swędzenie kolana – co oznacza? Przesady i zabobony

Dalej jest nieskończony kaszel, który jest nieprzerwanym. Jeżeli znacznie dorosłe dziecko jeszcze jakoś może sobie poradzić w tą dolegliwością, to w przypadku niemowląt sprawa wygląda znaczniej gorszej, i one potrzebują natychmiastowej hospitalizacji.

Musimy chronić swoich dzieci od tej choroby

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w 2019 roku 1626 osób w Polsce zachorowało na krztusiec. W roku poprzednim odnotowano o 78 przypadków mniej. Od początku lat 60 w Polsce zaistniał nakaz szczypienia przeciw choroby krztusiec. 

Zaskakująca zmiana wizerunku Ewy Wachowicz. Miss Polonia zaskoczyła fanów

Profilaktyka koklusza

Szczepionki można zapobiec poprzez szczepienie. Zgodnie z krajowym kalendarzem szczepień szczepienia dzieci w celu zapobiegania krztuścowi są konieczne w wieku 2, 4, 6 i 18 miesięcy (cztery szczepienia).

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na koleżanka.com