Pomimo tego wszystkiego, byłam absolutnie pewna jednego - ona zawsze pozostanie moim małym dzieckiem.

I wtedy, pewnego dnia, kiedy już przygotowałam obiad dla naszej rodziny, moja córka weszła do kuchni, a jej oczy błyszczały z radości.

"Mamo, chcę cię przedstawić. To jest moja druga matka, matka mojego męża" - powiedziała, wskazując na kobietę stojącą obok niej. Serce mi się krajało. Moja córka nazywa tę kobietę "mamą"?

Starałam się ukryć emocje, uśmiechnęłam się i przywitałam. Na zewnątrz wszystko było spokojne, ale w środku coś pękło. Siedzieliśmy przy stole, rozmawialiśmy, dzieliliśmy się wiadomościami.

Ale czułam, jak coś zaciska się w mojej klatce piersiowej. Za każdym razem, gdy wypowiadała słowo "mama", moje myśli błądziły.

Popularne wiadomości teraz

"Mój mąż wciąż domaga się, abym zameldowała go w moim domu. Ale nie dał ani grosza na budowę i utrzymanie rodziny"

"Czasami życie jest niesprawiedliwe dla ludzi: mój były prowadzi wspaniałe życie, nie płaci alimentów, a ja z trudem wiążę koniec z końcem"

"Mój mąż i ja planowaliśmy osiedlić lokatorów w naszym mieszkaniu: przyjazd jego siostrzenicy wszystko zrujnował: powinna była za to zapłacić"

"Zamówiłam jedzenie z dostawą i poprosiłam męża, aby za nie zapłacił, powiedziałam, że mu oddam: następnego dnia przypomniał mi o długu"

Nagle zdałam sobie sprawę, że nie mogę stać z boku i patrzeć, jak zmieniają się relacje między moją córką a jej przyszłą teściową.

Postanowiłam trochę rozładować atmosferę. "Lisa, dlaczego nie nazwiesz jej na przykład "Mama Marta"?" - zasugerowałam, próbując się uśmiechnąć.

Oboje uśmiechnęli się i zgodzili, a ten moment przyniósł ulgę. Zdałam sobie sprawę, że ważne jest, aby nie próbować walczyć ze zmianami, ale znaleźć własne sposoby na dostosowanie się do nich.

Z czasem zaczęłam zauważać, że moja córka coraz częściej mówi do niej "Mama Marta". Zaczęłyśmy znajdować wspólne tematy do rozmów, dzieląc się doświadczeniami i radami.

Zdałam sobie sprawę, że nie jest mniej "moją córką", ponieważ ma drugą matkę. Wręcz przeciwnie: miała więcej miłości i troski.

Kiedy moja córka założyła swoją rodzinę, zdałam sobie sprawę, że przez długi czas znajdowałyśmy się w tym samym korytarzu czasu, ale nasze ścieżki rozwinęły się w różnych kierunkach.

I w końcu zdałam sobie sprawę, że nazywanie mojej teściowej "mamą" nie było umniejszeniem mojego miejsca w jej sercu, ale raczej poszerzeniem kręgu troski i miłości. W końcu zdałam sobie sprawę, że siły naszej więzi nie mierzy się słowami.

Pozostaliśmy rodziną bez względu na to, jak się do siebie zwracaliśmy. A moja mała córeczka, teraz już dorosła kobieta, pozostanie nią na zawsze.

Pisaliśmy również o: Złodzieje myśleli, że staruszka jest łatwym celem. Ale sprytna staruszka pokazała im, kto tu rządzi

Może zainteresuje: Podczas rodzinnej uroczystości moja siostra postanowiła poruszyć kwestię dziedziczenia, ale nie wzięła pod uwagę jednej bardzo ważnej rzeczy

Przypominamy o: Strata dla polskiej sceny muzycznej. Ralph Kaminski w żałobie po zgonie bliskiej mu kobiety